Mieszkanie na kredyt w 2016 roku - co się zmieni?

30.12.2015 12:20  Kredyty mieszkaniowe
Mieszkanie na kredyt w 2016 roku - co się zmieni? Do 15 proc. wzrośnie wysokość wkładu własnego, jaki będziemy musieli posiadać, gdy w przyszłym roku zdecydujemy się kupić mieszkanie z pomocą kredytu w banku. Nadal można będzie wyłożyć z własnej kieszeni jedynie 10 proc. Na jakich zasadach?

Wraz z 1 stycznia 2016 roku zacznie obowiązywać kolejny zapis Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zakłada ona wzrost minimalnego poziomu wkładu własnego niezbędnego do zaciągnięcia kredytu hipotecznego do 15 proc. Aktualnie parametr ten wynosi 10 proc., a jeszcze rok temu ubiegając się o wsparcie banku przy zakupie mieszkania trzeba było mieć w gotówce 5 proc. wartości nieruchomości, którą chcieliśmy skredytować. Warto dodać, że podwyżki czekają na nas również w 2017 roku, kiedy to minimalny udział własny w finansowaniu zakupu lokalu osiągnie poziom 20 proc.

Teoretycznie, rekomendacja S pozwala na małe odstępstwo od wchodzącego w życie zapisu. Można wnieść gotówkę rzędu jedynie 10 proc. wartości zakupu, ale pod warunkiem ubezpieczenia brakującej kwoty (tzw. NWW, czyli ubezpieczenie niskiego wkładu własnego) lub przedstawienia dodatkowego zabezpieczenia. W praktyce i po rozporządzeniu KNF, formą zabezpieczenia może być blokada środków na rachunku bankowym bądź zastaw na denominowanych w złotych dłużnych papierów wartościowych NBP czy Skarbu Państwa. W grę wchodzą także środki zgromadzone na IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) lub IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). Komisja Nadzoru Finansowego, że bank nie może uznać jako formę zabezpieczenia podwyższenie marży kredytu hipotecznego czy mieszkaniowego.

Jednak niektóre banki od stycznia 2016 roku w pełni zastosują się do zaleceń KNF, czyli będą stosować wskaźnik LtV na poziomie 85 proc. Co oznacza, że jeśli nie będziemy dysponować gotówką odpowiadającą 15. proc wartości kredytowanej nieruchomości, to nasz wniosek automatycznie zostanie odrzucony.

Wprawdzie stopy procentowe NBP utrzymujące się na rekordowo niskim poziomie znacząco obniżają koszty obsługi kredytu. Jednak wzrost wkładu własnego może  utrudnić skredytowanie mieszkania zwłaszcza osobom młodym. Alternatywą dla nich może być program Mieszkanie dla Młodych, który pozwala uzyskać środki na pokrycie wkładu własnego.   


Sylwia Stwora
Inwestycje.pl


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Do wiadomości: Dostępny kredyt w Rosji i Malezji w 2% stopy procentowej. Oferujemy od $ 50,000 do $ 500 milionów Stany Zjednoczone Dollars.Email nami poprzez: gary.daniel2020@outlook.com Skontaktować aby uzyskać więcej informacji: Z poważaniem Mr.Gary Daniel CEO / Prezes E-mail: gary.daniel2020@outlook.com

  ~Mr.Gary Daniel   (11 marca 2016 o 16:09)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Biorę kredyt na mieszkanie w tym miesiącu. Razem z moim doradcą finansowym załatwiam wszelkie niezbędne formalności. Mój wkład własny wynosi 40%, bo tyle udało mi się do dzisiaj zaoszczędzić i bardzo się z tego powodu cieszę. Moim zdaniem im większy wkład własny tym lepiej. Nie trzeba dzięki temu brać gigantycznego kredytu.

  ~Magdalena61   (5 stycznia 2016 o 09:59)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste