Na co powinieneś uważać przy kredycie hipotecznym?

29.12.2017 13:45  Kredyty mieszkaniowe
Czasem jest jedynym wyjściem, bywa też najlepszym sposobem na zdobycie środków inwestycyjnych. Jednak kredyt hipoteczny to również pułapki o których powinien wiedzieć każdy, kto zastanawia się nad jego zaciągnięciem. Na co trzeba uważać?

Odmowa przyznania


Wbrew pozorom zdarza się dość często i nie musi oznaczać, że hipoteka już nigdy nie będzie możliwa. Kredytobiorca musi mieć nie tylko dobrą historię kredytową, ale też odpowiednio wysokie dochody, a do tego mieszkanie nie może być obciążone problemami prawnymi czy poważnymi wadami. - Zdarza się, wcale nie tak rzadko, że wniosek na pierwszy rzut oka wygląda jakby bez skazy, ale w trakcie analizy zostaje „wyłapany” detal niezgodny z zasadami danego banku. W wyniku tego wnioskodawca napotyka na odmowę udzielenia kredytu hipotecznego. Można wtedy próbować przekonywać bank, by mimo wszystko udzielił kredytu na tzw. odstępstwo. - zwraca uwagę w jednym z wpisów Michał Dawidowicz z portalu Blogkredytowy.pl.

Duże ryzyko


W zeszłym roku we Wrocławiu przeprowadzono badania z których wynikło, że 29 proc. osób, które ogłosiły tam upadłość miało wcześniej kredyt mieszkaniowy lub hipotekę. W przeciwieństwie do zwykłej pożyczki, problemy ze spłatą kredytu hipotecznego mogą oznaczać konieczność przekazania mieszkania bankowi. Wyprowadzka i szukanie nowego lokum wiążą się z kolei z dodatkowymi kosztami, co przyspiesza powstanie spirali zadłużenia. Dlatego kredyt hipoteczny warto zaciągać mając pewność co do spłaty na czas. Z mniejszym ryzykiem wiąże się hipoteka założona na jedno z wielu mieszkań. W razie kłopotów nie będzie skutkować utratą dachu nad głową, co daje nieco więcej swobody.
Wysokość rat


Wysokość rat jest uzależniona od stop procentowych. To oznacza, że może ona w przyszłości wzrosnąć. Szczególnie, że obecnie jest na jednym z najniższych poziomów w historii. Dotyczy to nie tylko ryzykownych kredytów jak te we frankach, ale też złotówkowych. Warto o tym pamiętać analizując, czy rata kredytu hipotecznego nie obciąży zbytnio domowego budżetu. Kalkulator pozwalający obliczyć, który bank oferuje najlepsze raty kredytu hipotecznego, ma na swojej stronie Totalmoney (https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne).

Sprawdzanie wskaźników


Stopa Wibor jest zmienna a po zaciągnięciu kredytu hipotecznego ma wpływ na wysokość rat. Aktualnie Wibor trzymiesięczny wynosi 1,72 proc., a przeciętne oprocentowanie kredytu hipotecznego to 3,3 – 3,5 proc. Gdy 3 lata temu mówiłem klientom, że oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi 6 – 6,2 proc. dziwili się, że tak mało… 3 lata temu WIBOR na trzy miesiące wynosił nie 1,72%, jak obecnie, ale 4,95 proc.! - zwraca uwagę Robert Wasilewski, założyciel strony Hipotecznyblog.pl. Radzi, by śledzić dane rynkowe nie tylko po zaciągnięciu kredytu, ale też na etapie podejmowania decyzji o pożyczce.Niedozwolone postanowienia


Federacja Konsumentów zwraca też uwagę na to, że nie wszystkie zwarte w umowach klauzule są zgodne z prawem. „Bardzo dużą grupę zgłoszonych uwag stanowią te, które dotyczą występujących w umowach niedozwolonych postanowień umownych, zbyt ogólnych warunków wypowiedzenia umowy oraz opłat za wykonywanie czynności windykacyjnych. „ - skarżyli się badani. Szczególnie liczą się warunki ewentualnego odstąpienia od umowy lub wcześniejszej spłaty zobowiązania.  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste