Nie będzie dodatkowych pieniędzy na MdM

01.02.2016 14:56  Kredyty mieszkaniowe
Nie będzie dodatkowych pieniędzy na MdM Wobec realnej groźby szybkiego wyczerpania środków przeznaczonych na program Mieszkanie dla Młodych w 2016 r. posłowie opozycji (PO) złożyli wniosek o zaplanowanie w tegorocznym budżecie dodatkowych środków na ten cel. W grę wchodzić miałaby kwota aż 800 mln zł. 

Komisja finansów publicznych, która rozpatrywała zgłoszone poprawki do budżetu, oczywiście negatywnie zaopiniowała tą propozycję. Nikt chyba nie łudzi się, że obecny rząd będzie godził się na kosztowne zmiany w programie, którego nie zamierza kontynuować po 2018 r. Tym bardziej, iż zapowiada on wsparcie mieszkalnictwa innymi formami. Akcent z dotowania zakupu mieszkań na własność przesunięty ma być w kierunku tanich mieszkań na wynajem oraz oszczędnościowych kas budowlanych. Niestety program dotyczący sektora nieruchomości jest dopiero opracowywany i ma zostać zaprezentowany przed końcem roku.

Co to oznacza dla rynku nieruchomości? Otóż najprawdopodobniej szybkie wyczerpanie puli przeznaczonej na 2016 r. Po wrześniowych poprawkach, umożliwiających zakup mieszkań na rynku wtórnym i znacząco zwiększającym wielkość dopłat rodzinom wielodzietnym program zdecydowanie zyskał na popularności. W kolejnych miesiącach bite były kolejne rekordy w liczbie składanych wniosków.

W grudniu 2015 r. do BGK wpłynęło aż 6 553 wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w ramach MdM na kwotę 172,05 mln zł. Wyczerpanie puli przeznaczonej na 2016 r. bynajmniej nie oznacza zamrożenia programu. Będzie można wciąż kupić mieszkanie, ale takie którego termin zakończenia przewidziany jest dopiero na 2017, bądź 2018 r. W ten sposób będzie można bowiem zaczerpnąć z puli przewidzianej na kolejne lata. Stanie się tak, gdyż konstrukcja programu przewiduje wypłacanie dofinansowania na samym końcu transakcji. Oznaczać to będzie, iż tak naprawdę w grze pozostanie wyłącznie rynek pierwotny, tak jak miało to miejsce przed wrześniem.


Jarosław Mikołaj Skoczeń
Grupa Emmerson S.A.
www.strefynieruchomosci.blog.pl   


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste