Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU


Nie wiesz o co zapytać doradcę kredytowego? Oto kilka wskazówek

23.08.2016 10:55  Kredyty mieszkaniowe
Nie wiesz o co zapytać doradcę kredytowego? Oto kilka wskazówek

Już od dłuższego czasu myślałeś o kredycie hipotecznym. Słyszysz jednak dookoła, że to duża odpowiedzialność, że raty kredytu pochłaniają cały, domowy budżet. W rezultacie masz wrażenie, że ta cała kredytowa zabawa nie jest chyba dla Ciebie. A tymczasem niejednokrotnie, zamiast domysłów, pytań bez odpowiedzi i słuchania rzekomych opowieści o tym, jak to kredyt potrafi być zły – przydałoby się obiektywne rozeznanie w temacie.

 

Nic tak nie rozjaśnia nam obrazu tego, czym jest kredyt jak jasna opinia i wskazówki od doradcy kredytowego zatrudnionego w danym banku. Oczywiście najlepiej w liczbie mnogiej, tak by w razie czego mieć możliwość porównania dobrodusznej oferty przedstawicieli różnych banków.

W banku nie ma pytań trudnych, pytań bez odpowiedzi, pytań niewygodnych! Wszystkie warto zadać, szczególnie, jeśli jakiś element umowy kredytowej nie jest dla nas jasny. Pamiętajmy, nie pożyczamy kota, bluzki lub samochodu. Pożyczamy całkiem pokaźną kwotę pieniędzy, która to najprawdopodobniej będzie nam towarzyszyła przez kolejne 25 lat naszego życia.

Z czym do doradcy, czyli pytania, które warto zadać na każdym etapie starania się o kredyt hipoteczny:

Komplet dokumentów – czegoś mi brakuje, a może mam już wszystko? Zestaw dokumentów mających wpływ na otrzymanie kredytu hipotecznego bywa bardzo obszerny, z reguły: im więcej chcemy pożyczyć, tym więcej musimy od siebie dać; w rezultacie to właśnie w okresie ubiegania się o kredyt czeka nas najwięcej czasu spędzonego w bankach, u księgowej, w sekretariacie miejsca pracy. Nie dziwmy się bankowi, że tak skrzętnie nas prześwietla. Postawmy się na jego miejscu – co gdybyś to ty miał pożyczyć obcej osobie 300 tys. zł?

Zamiast dąsać się i gniewać koniecznie zbierzmy w sobie siły i zbierajmy dokumenty. A tymczasem, które z nich są wymieniane najczęściej:

  • dokumenty dotyczące kupowanej nieruchomości – odpis z księgi wieczystej, akt notarialny będący podstawą nabycia lokalu, umowa przedwstępna w przypadku zakupu domu lub pozwolenie na budowę w przypadku kredytu zaciąganego na budowę domu,
  • dokumenty dotyczące nas – dowody osobiste, zaświadczenie o dochodach, wyciągi z kont bankowych.

Co mam zrobić żeby nie zabrakło środków na sfinansowanie transakcji zakupu mieszkania lub domu – wiadomo, w każdym przeliczeniu może się czasem zdarzyć jakiś bubel, aby go uniknąć nigdy, w żadnym wypadku nie ograniczaj swoich wyliczeń do:

  • najtańszych materiałów,
  • cen promocyjnych, które obowiązują obecnie.

To powie ci nie tylko każdy doradca kredytowy, ale również zaprzyjaźniony budowlaniec, który na budowie spędza wiele godzin każdego dnia.

Czy długo będę musiał czekać na otrzymanie pieniędzy? Pytanie klucz. Przynajmniej dla tych osób, które dosyć mają już swojego starego mieszkania lub domu. Każdy proces otrzymania kredytu składa się jednakże z kilku etapów. Złożenie dokumentów, a później oczekiwanie na decyzję banku. Wreszcie upragnione podpisanie umowy. Oczywiście żaden doradca nie powie nam, że w jego banku na pieniądze czeka się dłużej niż w innych. Jeśli jednak przejdziemy się do kilku banków to łatwiej będzie nam porównać oferty.

Martyna Sarniak
Inwestycje.pl


Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste