Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Leasing

JPK też dla mikroprzedsiebiorców

02.01.2018 04:05  Leasing
JPK też dla mikroprzedsiebiorców Od nowego roku mikroprzedsiębiorcy będący podatnikami VAT muszą stosować Jednolity Plik Kontrolny.

Według przedstawiciela Ministerstwa Finansów Zbigniewa Wilińskiego Jednolity Plik Kontrolny pozwoli na wyszukanie tak zwanych pustych faktur. Jego zdaniem zwiększy to wpływy budżetowe i przywróci uczciwą konkurencję między przedsiębiorcami.
Jego zdaniem to jedna z największych zmian w ostatnich latach, zarówno dla przedsiębiorców, jak i urzędników.

Jak podkreśla rozmówca IAR, obowiązek przesyłania pliku będzie dotyczył około 1,5 miliona nowych podatników. Fiskus liczy się z utrudnieniami i problemami, ale według Zbigniewa Wilińskiego urzędnicy są przygotowani do rozwiązania ewentualnych problemów.

Jednolity Plik Kontrolny to inaczej ewidencja zakupów i sprzedaży firm przygotowywana w cyklu miesięcznym i wysyłana do fiskusa. Dzięki niej skarbówka może skuteczniej typować firmy do kontroli. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie.

Od lipca 2016 roku plik muszą wypełniać już największe firmy. Od 1 stycznia 2017 roku obowiązek ten objął także małych i średnich przedsiębiorców.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes