Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Leasing

Rekordowy rok dla branży leasingowej

25.02.2019 15:22  Leasing
Rekordowy rok dla branży leasingowej Ubiegły rok branży leasingowej obfitował w rekordy. Sfinansowano aktywa o łącznej wartości 82,6 mld zł, natomiast wartość całego rynku wzrosła prawie o 22 proc. To najlepszy taki wynik od 11 lat.

Z najnowszych danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że ubiegły rok dla branży leasingowej okazał się niezwykle udany. Łączna wartość umów obsługiwanych przez sektor leasingowy wyniosła ponad 146 mld zł, czyli wzrosła o niemal o 23 proc. w zestawieniu rok do roku. Z kolei dynamika wzrostu rynku leasingowego wyniosła 21,8 proc. - to najlepszy wynik, jaki branża odnotowała od 11 lat.

Zobacz także: W optymistycznym scenariuszu może być w Polsce 1 mln aut elektr. w 2030 r.

Do ubiegłorocznego wzrostu obrotów branży leasingowej przyczyniła się bardzo dobra koniunktura gospodarcza, w szczególności malejące bezrobocie, rosnące PKB oraz wzrost nakładów na konsumpcję. Rosnące wyniki tego rynku to również wpływ zapowiedzi zmian podatkowych w zakresie użytkowania samochodów w działalności gospodarczej. To właśnie segment lekkich pojazdów był dotychczas motorem napędowym branży leasingowej. W zeszłym roku pojazdy osobowe oraz dostawcze do 3,5 tony odpowiadały za ponad 48 proc. aktywów całego rynku. Na koniec 2018 roku wartość segmentu pojazdów lekkich wyniosła niemal 40 mld zł.

Dodatkowym czynnikiem, który miał wpływ na dobre wyniki branży w ubiegłym roku, było rosnące zainteresowanie przedsiębiorców finansowaniem maszyn oraz innych urządzeń. Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że pod koniec ubiegłego roku wartość tego segmentu osiągnęła niemal 22 mld zł, a jego udział w rynku leasingowym wyniósł ponad 26 proc. W ubiegłym roku najczęściej finansowano sprzęt budowlany, medyczny, maszyny rolnicze oraz IT. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również środki transportu ciężkiego, których udział w rynku wyniósł w 2018 roku niemal 24 proc.

Zobacz także:
PKO Leasing podniósł cenę w wezwaniu na PCM do 23 zł za akcję

Branża wyhamuje?

Specjaliści przewidują, że w tym roku dynamika wartości aktywów finansowanych w segmencie lekkich pojazdów nadal będzie rosnąć. Największy wzrost sprzedaży ma jednak należeć do segmentu maszyn i urządzeń, a zwłaszcza maszyn agro oraz budowlanych. W tym roku tempo wzrostu branży leasingowej może również nieco spowolnić ze względu na słabsze prognozy wzrostu PKB.


Inwestycje.pl

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Paweł Szczepanik przedstawia: sWIG80 SZANSE NA NOWE ATH | Analiza techniczna   Albert "Longterm" Rokicki, #111 PYTANIA DO LONGTERMA (15.02.2019)
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


biznes