Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Leasing

Rynek leasingu w Polsce jest wart już 137 mld zł

01.08.2018 10:36  Leasing
Rynek leasingu w Polsce jest wart już 137 mld zł
W I połowie 2018 r. firmy leasingowe sfinansowały inwestycje polskich firm o wartości 38,9 mld zł.  To o 19,7 proc. więcej niż w I połowie 2017 r., podał Związek Polskiego Leasingu. – Polskie firmy inwestują w najnowsze światowe technologie – mówi Jarosław Kubiszewski, z Siemens Finance. 
 
Na koniec czerwca 2018 r. łączna wartość aktywnego portfela branży leasingowej sięgnęła 137 mld zł. 
Przedsiębiorstwa korzystające z leasingu najczęściej finansowały z jego pomocą pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 tony (45,6 proc. udziału w strukturze rynku), środki transportu ciężkiego (26,6 proc.) oraz maszyny i inne urządzenia, w tym IT (26,5 proc.). 
 
- W ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku znacząco wzrosło finansowanie leasingiem maszyn i innych urządzeń, w tym sprzętu IT, których wartość sięgnęła 10,3 mld zł i była wyższa o 21,2 proc. r/r. Dla Siemens Finance jest to szczególnie widoczny wzrost, bo w ty segmencie się specjalizujemy i stanowi on ponad 95 proc. naszego portfela. To oznaka dobrej koniunktury w sektorze przemysłowym oraz przyspieszenia w wydatkowaniu funduszy unijnych. Widoczny jest rozwój polskich firm, które inwestują w najnowsze światowe technologie oraz rozwój dostawców maszyn na polskim rynku, z którymi w większości współpracujemy.– mówi Jarosław Kubiszewski, dyrektor sprzedaży bezpośredniej w Siemens Finance. 
 
W pierwszej połowie 2018 r. ożywienie na rynku leasingu było widoczne również w kategoriach pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 t (wzrost o 21,1 proc. r/r), oraz transportu ciężkiego (17,5 proc. dynamika r/r). Spadła natomiast wartość finansowania dla nieruchomości. 
 
Ponad 70 proc. firm korzystających z leasingu stanowią przedsiębiorstwa o obrotach do 20 mln zł, czyli mikro i małe firmy.  - Według naszych badan to firmy, które najszybciej się rozwijają i w związku z tym mają największe zapotrzebowanie na inwestycje w park maszynowy. Dodatkowo, ze względu na ich wielkość nie są typowymi klientami banków, które finansują większe przedsiębiorstwa. Łatwiej im uzyskać finansowanie w postaci leasingu niż kredytu bankowego – mówi Jarosław Kubiszewski z Siemens Finance.
 
Firmy o obrotach powyżej tej kwoty stanowią niecałe 30 proc. leasingobiorców.  
 
Siemens AG

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Jeżeli rynek finansowania maszyn i urządzeń w Polsce rośnie to skąd tak duży spadek odnotowany przez siemens finance w prezentowanym do ZPL wyniku?

  ~Andrzej   (3 sierpnia 2018 o 10:27)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Te liczby robią wrażenie i ja sie przymierzam do wzięcia suva w leasing, w poniedziałek jade do salonu ssanga i zobacze co mi zaproponują i za ile

  ~evans   (1 sierpnia 2018 o 15:50)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes