Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Leasing

Wynajem samochodów sposobem na obniżenie kosztów w przedsiębiorstwie?

19.09.2019 10:16  Leasing
Wynajem samochodów sposobem na obniżenie kosztów w przedsiębiorstwie?

Dotychczas najpopularniejszym i najczęściej wybieranym modelem użytkowania samochodu w firmie był leasing operacyjny. Wraz z nadejściem nowych przepisów, które zaczęły obowiązywać na początku 2019 r. pojawiły się możliwości korzystania z samochodu do celów firmowych oraz prywatnych na bardzo atrakcyjnych zasadach. Czy wiesz, że wynajem samochodów to doskonały sposób na obniżenie kosztów w przedsiębiorstwie?


Zmiany przepisów

W leasingu operacyjnym zarówno wpłata inicjalna, jak i rata miesięczna zaliczają się do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorcy. Jak wysokie są to kwoty odliczeń? Zależy to przede wszystkim od formy użytkowania samochodu w firmie oraz wartości samochodu, z której wynika wysokość raty leasingowej, a także od oprocentowania leasingu. Od 2019 roku, zgodnie z artykułem 23 ustawy o PIT, przedsiębiorcy mogą uznać opłatę za wynajem samochodów osobowych do limitu wartości 150 000 zł jako koszt. Tym samym użytkowanie pojazdu w firmie, ze stałą, określoną ratą miesięczną, w której skład zazwyczaj wchodzą również koszty ubezpieczenia oraz serwisowania, staje się doskonałą formą do optymalizacji kosztów w przedsiębiorstwie. 

Ile można odliczyć?

Każdy przedsiębiorca dąży do obniżenia podatku dochodowego oraz podatku VAT, przy jednocześnie uzyskiwanym wysokim dochodzie. Do tego celu mogą posłużyć opłaty związane z eksploatacją samochodu. Zarówno rata leasingowa, jak i comiesięczna rata wynajmu długoterminowego stanowią koszt. Tak jak wspomnieliśmy, w przypadku podatku dochodowego przedsiębiorca może rozliczyć czynsz najmu jako koszt, jeśli wartość samochodu nie przekracza 150 000 zł. Inaczej wygląda sprawa z podatkiem VAT oraz dochodowym, jeśli zmienia się forma użytkowania pojazdu.

Jeśli przedsiębiorca użytkuje samochód wyłącznie w celach służbowych, może rozliczyć 100% podatku VAT. By móc to uczynić, powinien prowadzić kilometrówkę dla VAT, zgłosić pojazd do Urzędu Skarbowego, a także stworzyć regulamin używania samochodu w firmie. Dzięki temu należny podatek VAT zawarty w miesięcznym czynszu wynajmu samochodowego będzie stanowił podstawę do 100-procentowego odliczenia. Zmiana rozliczenia pojawia się w sytuacji, gdy przedsiębiorca użytkuje pojazd w celach służbowych oraz prywatnych. Dotyczy to podatku VAT oraz podatku dochodowego. Przedsiębiorca może ująć w KPiR 75% sumy wartości netto opłat za eksploatację samochodu a także 50% podatku VAT, jeśli użytkuje go w celach firmowych oraz prywatnych. Jednoznacznie wynika z tego, że rata najmu długoterminowego netto stanowi podstawę do odliczenia 100% kosztów (do 150 tys. wartości pojazdu). 75% lub 100% odliczeniu podlegają koszty eksploatacyjne np. paliwo. 

Przykład rozliczenia

Zmiany w przepisach wpłynęły na poszerzenie oferty dealerów samochodów oraz firmy wynajmujące pojazdy krótkoterminowo, które obecnie oferują również najem długoterminowy. Jedną z firm oferujących usługi dla firm w zakresie wynajmu pojazdów jest  carfree.pl, posiadające w swojej flocie wiele marek i szeroki zestaw modeli samochodów. Na przykładzie carfree.com.pl warto przyjrzeć się przykładowej kalkulacji wynajmu długoterminowego. Powiedzmy, że zamierzamy użytkować samochód osobowy przez 36 miesięcy. Dostajemy auto wysokiej klasy, a nasza miesięczna rata wynosi 1400 zł brutto. Użytkujemy samochód w firmie oraz w celach prywatnych. W skład miesięcznej raty wchodzi opłata za wynajęcie samochodu, ubezpieczenie oraz pakiety serwisowe. Przez trzy lata korzystania z wynajmu zapłacimy 50 400 zł. Kwota 38 808 zł będzie stanowić nasz koszt możliwy do 100% rozliczenia. Pamiętając, że rozliczamy wyłącznie 50% podatku VAT, w opisywanym przypadku obniżymy koszty o 5796 zł. Łącznie podczas trzech lat użytkowania samochodu w celach mieszanych nasza opłata  wyniesie 44 604 zł, która będzie stanowić koszty uzyskania przychodu w firmie.     


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


biznes