30% wsparcia zakupu auta elektrycznego tylko dla najtańszych modeli

18.02.2019 12:19  Logistyka/Transport
30% wsparcia zakupu auta elektrycznego tylko dla najtańszych modeli Maksymalne wsparcie, czyli 30% ceny zakupu, będzie można otrzymać tylko w przypadku 4 najtańszych modeli aut elektrycznych, dostępnych obecnie na polskim rynku, wynika z analizy propozycji resortu energii, sporządzonej przez Carsmile.

"W sumie kupując samochód elektryczny będzie można zyskać ponad 50 tys. zł. Tyle wynosi maksymalna dotacja w kwocie 36 tys. zł, powiększona o potencjalne oszczędności na paliwie dla użytkowników aut elektrycznych" - czytamy w komunikacie. 

Zobacz także: Przewoźniku płacz i płać, czyli o wynagrodzeniach minimalnych w Europie

Zgodnie z ogłoszonym w ubiegłym tygodniu projektem rozporządzenia ministra energii (w sprawie szczegółowych warunków udzielania wsparcia z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu), nabywcy aut elektrycznych będą mogli liczyć na dofinansowanie w wysokości 30% ceny pojazdu, ale nie więcej niż 36 tys. zł.

Okazuje się, że tylko w przypadku czterech najtańszych modeli spośród tych, które były rejestrowane w Polsce w 2018 roku, dotacja w wysokości 36 tys. zł  pozwoliłaby obniżyć cenę faktycznie o 30%. Chodzi o Renault Kangoo Express (samochód użytkowy), Volkswagena Up! i dwa modele Smarta: Fortwo i Forfour, podano.

Ponadto do obliczeń wzięto pod uwagę najniższe ceny katalogowe aut elektrycznych. Przy wyższym modelu wyposażenia możliwe jest przekroczenie 120 tys. zł, a wtedy dotacja w maksymalnej kwocie 36 tys. zł nie pozwoli już na oszczędność wynoszącą 30% ceny zakupu.

Zobacz także: Polski transport w 2019 r.: popyt na usługi podobny jak w minionym roku, ale droga bardziej wyboista

Ceny pozostałych samochodów ujętych w zestawieniu kształtują się w przedziale od 155,5 tys. zł dla Nissana Leafa, do 450 tysięcy dla Tesli X. Udział dotacji w cenie zakupu wynosi tu od 23% do zaledwie 8%.

Kluczową korzyścią z użytkowania auta elektrycznego jest też niższy koszt ładowania w stosunku do tankowania benzyny czy diesla. Według szacunków Carsmile, koszt jednego kilometra przejechanego samochodem elektrycznym, może być tańszy nawet o 50% w porównaniu z kosztem poruszania się samochodem napędzanym silnikiem spalinowym. Przy przebiegu 100 tys. km, oszczędności na paliwie mogą sięgnąć  15 tys. zł (porównanie Renault ZOE z samochodem spalającym średnio 7 litrów na 100 km, przy cenie paliwa wynoszącej 5 zł za litr), podano także.

W sumie więc korzyści z tytułu zakupu auta elektrycznego, uwzględniając oszczędność na paliwie i dotację z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, mogą wynieść 51 tys. w ciągu kilku lat użytkowania, podsumowało Carsmile.

Carsmile to pierwszy w Polsce "Car(Fin)Tech" czyli połączenie najnowszych technologii stosowanych w motoryzacji i transporcie z innowacyjnym sposobem finansowania pay-as-you-drive. Abonament w carsmile oferuje 13 kategorii pojazdów, 30 najpopularniejszych marek, 150 modeli samochodów, ponad 1 000 wersji wyposażenia.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
MEANDRY BIZNESU: Zbigniew Jakubas   iFun4all SA, Michał Mielcarek - Prezes Zarządu, #314 ZE SPÓŁEK
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes