Czego unikać podczas zarządzania flotą samochodową?

15.02.2019 13:20  Logistyka/Transport
Czego unikać podczas zarządzania flotą samochodową? Wiele przedsiębiorców boryka się z problemem utworzenia własnej floty samochodowej. Niektóre firmy i instytucje są zmuszone do jej zakupienia, innym może znacznie usprawnić pracę i działanie. Z floty samochodowej korzystają na przykład firmy przewozowe, zakłady państwowe i większe przedsiębiorstwa. Na czym polega zarządzanie flotą i z jakimi problemami się wiąże?

Co to jest flota samochodowa?

Flota, inaczej tabor samochodowy, to głównie zespół więcej niż jednego samochodu, należący do danej firmy lub przez nią wynajmowany. Zależnie od wielkości i typu samochodów wyróżnia się floty osobowe i ciężarowe. Przykładem pierwszego rodzaju floty jest sieć taksówek, samochody policyjne lub służby zdrowia. Tabor ciężarowy może być używany przez firmy transportowe lub kurierskie.


Więcej na https://www.verizonconnect.com/pl/

Z czym wiąże się zarządzanie flotą samochodową?

Trzeba pamiętać, że kierowanie całym taborem nie jest wyłącznie dodatkowym obowiązkiem pracownika na innym stanowisku. Nowo powstałą funkcją jest fleet manager, który zajmuje się wyłącznie sprawami zarządzania flotą samochodową. Do obowiązków fleet managera należy:

  • Przemyślany zakup floty,
  • Sprawy administracyjne związane z utrzymywaniem,
  • Dbanie o ubezpieczenie i przeglądy techniczne samochodów,
  • Ustalanie tras pojazdów,
  • Kontrolowanie czasu pracy i jazdy kierowców,
  • Analiza raportów przesyłanych z oprogramowania GPS,
  • Szukanie nowych rozwiązań, mających na celu zwiększenie efektywności pracy floty.


Trzeba uważać przy wyborze pracownika na to stanowisko. Powinna to być osoba odpowiedzialna i znająca się na zarządzaniu (nie tylko floty). Przydatna jest również wiedza z podstaw budowy samochodów i ich pracy. Jego praca obejmuje wiele czynności, dlatego lepiej zatrudnić kogoś na to stanowisko, zamiast nakładać innym pracownikom w firmie dodatkowy obowiązek.

Zainwestuj w oprogramowanie GPS

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych jest brak oprogramowania do monitoringu GPS. Pozwala ono na sprawną kontrolę czasu pracy kierowców, ich styl jazdy oraz przerwy. Monitoring ustala również najkorzystniejsze trasy i sprawdza zużycie paliwa. Dzięki analizie raportów jesteśmy w stanie sprawdzić efektywność działania floty i wprowadzić odpowiednie zmiany, które zwiększą wydajność. Można również zastanowić się nad leasingiem całej floty, dzięki czemu nie trzeba martwić się o sprawy administracyjne. Trzeba również pamiętać, że użytkowane samochody są cały czas eksploatowane, więc ich wartość z czasem spada. Jej kupno wiąże się więc i z tym problemem, który trudno rozwiązać.

Podsumowanie

Niektóre firmy i instytucje są zmuszone do kupna floty samochodowej, innym przedsiębiorstwom własna flota może nadać prestiżu, stanowić działanie marketingowe oraz świadczyć o profesjonalizmie. Warto pamiętać, by nie lekceważyć stanowiska fleet managera oraz zadbać o stan samochodów floty, ale również ich kierowców.


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com
biznes