Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Logistyka/Transport

Francja - blokady kierowców protestujących przeciwko nowemu kodeksowi pracy

25.09.2017 15:18  Logistyka/Transport
Francja - blokady kierowców protestujących przeciwko nowemu kodeksowi pracy W różnych rejonach Francji trwają akcje protestacyjne kierowców ciężarówek. To wynik sprzeciwu wobec zmian w kodeksie pracy. Do akcji wezwały dwie największe centrale związkowe komunistyczna CGT i FO.

Policja odblokowała dostęp do kilku dużych magazynów paliw i rafinerii, do których dojazd uniemożliwiały ciężarówki. Według ministerstwa transportu nie brakuje paliwa na stacjach benzynowych, ale media donoszą, że wiele z nich jest jednak zamkniętych. Blokowane są drogi w kilku rejonach kraju, między innymi przy granicy z Belgią , w okolicach Bordeaux i Marsylii.

Głównym punktem protestu jest wprowadzana przez rząd przy pomocy dekretów, z pominięciem głosowania w Parlamencie, reforma kodeksu pracy, która sprawia, że kwestie zwalniania i zatrudniania pracowników odbywają się na bardziej elastycznych zasadach. Poza tą sprawą kierowcy protestują przeciwko "dumpingowi socjalnemu", wynajmowaniu do pracy za znacznie mniejsze pieniądze kierowców z państw Europy środkowo-wschodniej bądź przenoszenie firm na przykład do Rumunii. Protest popierają skrajne - lewica i prawica, natomiast związki patronackie transportowców uważają, że nie można akceptować blokowania gospodarki państwa. Strajk jest bezterminowy i kierowcy oraz związki zawodowe zapowiadają kontynuowanie akcji.

IAR  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes