Ministerstwo Finansów chce zmian w pakiecie przewozowym

17.07.2017 14:47  Logistyka/Transport
Ministerstwo Finansów chce zmian w pakiecie przewozowym Kilka miesięcy po wejściu w życie tak zwanego pakietu przewozowego Ministerstwo Finansów szykuje zmiany. Proponuje uproszczenie niektórych obowiązków i wprowadzenie geolokalizatorów.

Wiceminister finansów Piotr Walczak wyjaśnia, że zmiany uwzględniają postulaty branży paliwowej i transportowej. Chodzi między innymi o rozszerzenie regulacji na transport kolejowy. Służby skarbowe zarejestrowały wzrost przewozów towarów wrażliwych właśnie tym sposobem transportu. Uszczelnienie tej gałęzi transportu postulowali przedsiębiorcy.

Ministerstwo zapowiada też uproszczenie części procedur związanych ze zgłoszeniami tak zwanych towarów wrażliwych. Chodzi między innymi o wprowadzenie możliwości objęcia kilku rodzajów towarów jednym zgłoszeniem przewozu realizowanego od jednego nadawcy towaru do jednego odbiorcy towaru. Dzięki temu - jak twierdzi rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej - stosowanie przepisów będzie wymagało od firm mniejszych nakładów pieniędzy i pracy.

Inna zmiana wprowadzi tak zwane geolokalizatory. To rozwiązanie musi być uzgodnione z Brukselą, dlatego zawarte jest w osobnej nowelizacji. Resort finansów chce przygotować specjalną aplikację na telefony, z których będą mogli korzystać przedsiębiorcy. To rozwiązanie - jak powiedział wiceminister Walczak - mogłoby wejść w życie na początku przyszłego roku. Pozostałe, zdaniem rozmówcy IAR, mogłyby wejść w życie wcześniej.

Zapowiedź zmian w systemie monitorowania drogowego przewozu towarów znalazła się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Tak zwany pakiet przewozowy wszedł w życie 18 kwietnia. Nałożył na przedsiębiorców obowiązek elektronicznej rejestracji transportów przewożących tak zwane towary wrażliwe. Chodzi między innymi o paliwa. Regulacja, której celem jest uszczelnienie systemu podatkowego, do 2026 roku ma przynieść budżetowi ponad 6 miliardów złotych.


IAR  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes