Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Logistyka/Transport

Ministerstwo Infrastruktury o Centralnym Porcie Lotniczym

15.03.2017 14:22  Logistyka/Transport
Ministerstwo Infrastruktury o Centralnym Porcie Lotniczym Centralny Port Lotniczy powstanie między Łodzią a Warszawą. Niewykluczone, że zostanie wybudowany w okolicach Mszczonowa albo miejscowości Babsk. Taką informację przekazał minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk. Powołał się przy tym na raporty, które powstały w 2008 roku.

Wynikało z nich, że właśnie te dwie lokalizacje są najbardziej uzasadnione. Minister zastrzegł jednak, że przez prawie 10 lat zmieniły się uwarunkowania i sprawę dokładnej lokalizacji trzeba będzie jeszcze przeanalizować.

Wczoraj Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął uchwalę rekomendującą budowę lotniska, które miałoby obsługiwać od 50 do 60 milionów pasażerów rocznie. Sprawą uchwały ma się zająć rząd.

Minister podał też orientacyjne koszty budowy. Przypomniał, że wartość takich inwestycji to 20-30 miliardów złotych.

Minister na razie nie wskazał jednak konkretnych źródeł finansowania inwestycji. Jeśli rząd niebawem podejmie decyzję o budowie portu, mógłby on powstać za 15-17 lat. Do tego czasu największą część ruchu lotniczego w Polsce będzie obsługiwać lotnisko Chopina w Warszawie. Wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit zwrócił uwagę, że konieczne są inwestycje, które będą zwiększać przepustowość lotniska. Brana jest pod uwagę rozbudowa infrastruktury, zmiany organizacyjne, a także lepsze wykorzystanie przestrzeni powietrznej.

Centralny Port Lotniczy ma być jednym z największych lotnisk przesiadkowych w Europie.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes