Posłowie wysłuchali informacji o CPK

04.07.2018 16:35  Logistyka/Transport
Posłowie wysłuchali informacji o CPK Posłowie z Sejmowej Komisji Infrastruktury wysłuchali informacji o przygotowaniach do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Pełnomocnik do praw budowy CPK Mikołaj Wild w czasie prezentacji mówił o konieczności budowy dużego lotniska ze względu na ograniczone możliwości istniejącego portu Chopina w Warszawie.

Dodał, że nowe lotnisko, linie kolejowe, drogi oraz węzły przesiadkowe całkowicie zmienią układ komunikacyjny w kraju. Zapewnił, że cały czas trwają przygotowania do inwestycji.

Powoływana jest spółka celowa, która zajmie się nadzorem nad procesem inwestycyjnym i samą budową oraz koordynacją działań firm zajmujących się liniami kolejowymi, drogami i samym portem. Mikołaj Wild dodał, że kończą się analizy lokalizacyjne, a także prognozy ruchu lotniczego. Są też przygotowane specyfikacje do przetargu na wykonanie analiz środowiskowych.

Według szacunków, koszt budowy portu może pochłonąć nawet 35 miliardów złotych. Mikołaj Wild przyznał, że sprawa finansowania inwestycji cały czas jest otwarta. Pełnomocnik podkreślił, że część kolejowa może być współfinansowana z pieniędzy Unii Europejskiej. Poszukiwany jest inwestor prywatny, który mógłby sfinansować komercyjne części inwestycji.
Centralny Port Komunikacyjny ma powstać w gminie Baranów, 45 kilometrów od Warszawy. Będzie to jedne z największych centrów przesiadkowych w Europie. Docelowo będzie mógł odprawić 100 milionów pasażerów rocznie. Pierwszy samolot ma wystartować z CPK w 2027 roku.

IAR
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes