Raport: coraz więcej inwestycji transportowych z unijnym dofinansowaniem

07.08.2018 13:43  Logistyka/Transport
Raport: coraz więcej inwestycji transportowych z unijnym dofinansowaniem Polska coraz lepiej wykorzystuje unijne pieniądze na inwestycje transportowe. Centrum Unijnych Projektów Transportowych przedstawiło dane dotyczące budżetu na lata 2014 - 2020.

Z zestawienia wynika, że do tej pory zakontraktowano prawie wszystkie dostępne pieniądze na dofinansowanie transportu miejskiego, czyli 94 procent zaplanowanej kwoty. Nieco mniej pieniędzy rozdysponowano na kolei i w branży lotniczej - odpowiednio 79 i 75 procent. Jak mówi dyrektor CUPT Przemysław Gorgol, większość to inwestycje modernizujące naszą sieć komunikacyjną - czyli budowa i remonty dróg, modernizacja linii kolejowych, czy inwestycje w transport intermodalny.

Największym beneficjentem są PKP Polskie Linie Kolejowe, które planują w najbliższym czasie kilka dużych inwestycji, między innymi remont warszawskiego węzła kolejowego. W tej chwili prowadzone są prace między innymi na linii Warszawa - Poznań, Warszawa - Lublin i Warszawa - Grodzisk Mazowiecki.

Z danych Centrum wynika jednak, że część beneficjentów ma problemy z realizacją inwestycji. Kłopoty z wyłonieniem wykonawców mają między innymi władze Wrocławia, Krakowa, czy Bydgoszczy. We wszystkich przypadkach chodzi o modernizacje linii tramwajowych. Efektem opóźnień może być utrata unijnego dofinansowania.

W ramach obowiązującego unijnego budżetu Polska ma ponad 104 miliardy złotych wsparcia na inwestycje w infrastrukturę transportową.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes