Senat pracuje nad ustawą o CPK

15.05.2018 16:21  Logistyka/Transport
Senat pracuje nad ustawą o CPK Senatorowie pracują nad rządową regulacją o utworzeniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Otrzymała ona rano zielone światło od komisji infrastruktury. Na sali plenarnej dyskusja nad tym punktem trwa od południa.

Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Inwestycja ma zastąpić lotnisko imienia Fryderyka Chopina i ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów na Mazowszu.

Podejmując decyzję o budowie CPK władze argumentowały, że lotnisko na stołecznym Okęciu będzie miało problemy ze wzrostem przepustowości.
Senator PO Tomasz Grodzki pytał więc o możliwość jej zwiększenia w obrębie funkcjonującego kompleksu lotniczego.

"Opinia grupy warszawskich urbanistów jest taka, że lotnisko może obsługiwać nawet 40 milionów pasażerów. Chodzi o rozkrzyżownaie pasów startowych, budowę kolejnego terminalu oraz doprowadzenie tam np. podziemnie kolei. Wówczas lotnisko mogłoby spełniać swoją rolę kilkadziesiąt lat" - twierdził polityk opozycji.

Wiceszef resortu infrastruktury oraz pełnomocnik rządu do spraw CPK Mikołaj Wild uzasadniał, że dalsza rozbudowa lotniska na południu stolicy wiązałaby się z szeregiem problemów: "Poza węzłami komunikacyjnymi, które już blokują rozbudowę lotniska, mamy 285 tysięcy mieszkańców w obszarze ograniczonego użytkowania.

Poza tym, rozbudowa kompleksu na taką skalę oznaczałaby całkowite wyłączenie z użytkowania naszego największego w kraju lotniska" - odpowiadał.
Senatorowie będą głosować w sprawie ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym jutro. Wcześniej regulacja trafi ponownie pod obrady komisji infrastruktury.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes