UOKiK o międzynarodowej kontroli opon

13.06.2018 12:48  Logistyka/Transport
UOKiK o międzynarodowej kontroli opon Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozytywnie ocenia jakość sprzedawanych w Polsce opon. Kontrole przeprowadzone w ramach unijnego projektu doprowadziły do zakwestionowania oznakowania niecałych 3 procent partii produktów, bez zastrzeżeń co do ich jakości. Badanie przeprowadzono w 15 krajach.

Dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego Piotr Sarnecki wyjaśnił, że czytając etykiety warto zwrócić uwagę na klasę opony, bo ma to wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Podkreślił, że opony najlepszej klasy pozwolą przy prędkości 80 kilometrów na godzinę zahamować 18 metrów wcześniej niż opony najniższej klasy.

Prezes UOKiKu Marek Niechciał powiedział, że kupowanie lepszych opon przekłada się też na mniejsze zużycie paliwa. Wskazał, że różnica między najlepszą a najgorszą klasą opon pozwala zaoszczędzić równowartość dwóch tankowań rocznie.

Najwięcej źle oznakowanych opon kontrolerzy z krajów uczestniczących w projekcie znaleźli w sklepach internetowych.

Eksperci UOKiKu wskazują, że odsetek nieprawidłowości w zakresie oznakowań opon utrzymuje się w Polsce od kilku lat na zbliżonym poziomie. W porównaniu z pozostałymi uczestniczącymi w badaniu krajami, osiągnięty w Polsce rezultat jest nieco lepszy.


IAR  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes