Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Lokaty


Decyzja Rady Polityki Pieniężnej może zachęcić do oszczędzania

08.11.2017 18:40  Lokaty
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej może zachęcić do oszczędzania Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję, która może skłonić banki do zaoferowania wyższego oprocentowania lokat zakładanych na okres dłuższy niż dwa lata. Rada zdecydowała o obniżeniu do zera stopy rezerw obowiązkowych dla środków pozyskanych na co najmniej dwa lata.

Oznacza to, że banki nie będą musiały przetrzymywać w formie rezerw części pieniędzy ulokowanych w nich na tak długi czas.

Pomysłodawca tej decyzji, zasiadający w Radzie Łukasz Hardt, wyjaśnia, że chodzi przede wszystkim o zrównanie praw polskich i zagranicznych instytucji finansowych. Podkreślił, że banki zagraniczne lokujące pieniądze w polskich bankach od lat mogły otrzymywać wyższe oprocentowanie, ponieważ część tych pieniędzy nie była odprowadzania na poczet rezerw.

Łukasz Hardt dodał, że decyzja może się okazać korzystna dla oszczędzających. Wyraził nadzieję, że depozyty zakładane na dłuższy czas będą lepiej oprocentowane.
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała dziś o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Podstawowa stopa wynosi 1,5 procent.

IAR  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie