Decyzja Rady Polityki Pieniężnej może zachęcić do oszczędzania

08.11.2017 18:40  Lokaty
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej może zachęcić do oszczędzania Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję, która może skłonić banki do zaoferowania wyższego oprocentowania lokat zakładanych na okres dłuższy niż dwa lata. Rada zdecydowała o obniżeniu do zera stopy rezerw obowiązkowych dla środków pozyskanych na co najmniej dwa lata.

Oznacza to, że banki nie będą musiały przetrzymywać w formie rezerw części pieniędzy ulokowanych w nich na tak długi czas.

Pomysłodawca tej decyzji, zasiadający w Radzie Łukasz Hardt, wyjaśnia, że chodzi przede wszystkim o zrównanie praw polskich i zagranicznych instytucji finansowych. Podkreślił, że banki zagraniczne lokujące pieniądze w polskich bankach od lat mogły otrzymywać wyższe oprocentowanie, ponieważ część tych pieniędzy nie była odprowadzania na poczet rezerw.

Łukasz Hardt dodał, że decyzja może się okazać korzystna dla oszczędzających. Wyraził nadzieję, że depozyty zakładane na dłuższy czas będą lepiej oprocentowane.
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała dziś o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Podstawowa stopa wynosi 1,5 procent.

IAR  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Szanowni Państwo Firma BizPark zaprasza do uzupełnienia ankiety odnośnie inwestowania (link poniżej). Niniejsza ankieta powstała na potrzeby opracowania studium wykonalności projektu platformy finansowej FINAPP. Ankieta jest anonimowa i zajmie Państwu tylko 2 minuty. Wśród uczestników, którzy podadzą adres e-mail rozlosujemy drobne upominki. ankieta.bizpark.co Pozdrawiamy Zespół FINAPP by BizPark

    FINAPP   (22 stycznia 2018 o 11:53)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie