Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Lokaty


Jak wybrać lokatę?

31.05.2017 11:02  Lokaty
Lokata, a konto oszczędnościowe

Lokaty nierzadko bywają mylone z kontem oszczędnościowym, chociaż jedynym łączącym je elementem jest to, że oba produkty mają służyć oszczędzaniu pieniędzy. Rachunek oszczędnościowy jest nieco bardziej elastyczny, ponieważ właściciel może na niego wpłacać pieniądze i je wycofywać w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Lokata z kolei bardziej przypomina pożyczkę udzielaną bankowi na określony w umowie czas – w zamian za powierzenie instytucji wybranej kwoty, po jej upływie klient otrzymuje całą wpłaconą sumę oraz naliczone odsetki. Jeśli dojdzie do przedwczesnego zerwania umowy i klient zdecyduje się na wycofanie pieniędzy, bank zwraca mu zainwestowany kapitał, ale bardzo często bez wypracowanych do tej pory odsetek. Lokaty zakładane są na określone kwoty, do których w czasie trwania umowy nie można dopłacać dodatkowych sum. Najprościej rzecz ujmując lokata polega więc na zamrożeniu oszczędności, które po zakończeniu umowy zostają powiększone o zysk z tytułu odsetek.

Oprocentowanie lokat


Jest to jeden z najważniejszych czynników decydujących o wysokości zysków z tytułu założenia lokaty w banku. Im jest ono wyższe, tym więcej zarobić można „zamrażając” oszczędności. Klienci mają do wyboru zazwyczaj dwie możliwości, jeśli chodzi o rodzaj oprocentowania. W przypadku lokaty z oprocentowaniem zmiennym, jego wysokość może ulec zmianie podczas trwania umowy. Jest to korzystne jeśli stopy procentowe wzrastają, jednak przy ich spadku zysk maleje; ponadto nie jest możliwe wcześniejsze obliczenie zysku wynikającego z założenia lokaty.

Oprocentowanie stałe – jak sama nazwa wskazuje – nie zmienia się przez cały czas trwania umowy, co jest opłacalne gdy stopy procentowe ulegają obniżeniu. Klient banku decydujący się na takie rozwiązanie może też dokładnie obliczyć zysk.

Kapitalizacja odsetek


To kolejna ważna kwestia jaką należy wziąć pod uwagę poszukując lokaty. Jest to dodawanie wypracowanych odsetek do podstawowego kapitału zainwestowanego w lokatę – im częściej następuje kapitalizacja odsetek, tym więcej można zarobić na lokacie. Wiele osób nie zwraca na ten czynnik większej uwagi podczas wybierania oferty banku, jednak ma on duże znaczenie, ponieważ wpływa na wysokość zysku.

Jak wybrać?


Lokata to korzystny, a jednocześnie bezpieczny sposób na oszczędzanie. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób posiadających nadwyżki w domowym budżecie, które nie planują w najbliższym czasie większych wydatków. Z całą pewnością jest to lepsze rozwiązanie, niż przechowywanie dużych kwot na słabo oprocentowanym koncie osobistym. Osoby niezdecydowane mogą zajrzeć na http://amoney.pl/, gdzie znajdą najważniejsze informacje dotyczące atrakcyjnych ofert różnych banków.  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie