Konta oszczędnościowe i lokaty terminowe - co cię powstrzymuje przed oszczędzaniem?

26.01.2017 09:23  Lokaty
Konta oszczędnościowe i lokaty terminowe - co cię powstrzymuje przed oszczędzaniem? Co roku obiecujesz sobie, że zaczniesz oszczędzać pieniądze na remont, wymarzony samochód lub egzotyczne wakacje? Jeśli każda obietnica kończy się na postanowieniach, przyjrzyj się wymówkom, które powstrzymują cię od oszczędzania gotówki.

Pierwsza przeszkoda stojąca na drodze do posiadania oszczędności (niezależnie od tego, czy chcesz odkładać środki na tak zwaną „czarną godzinę”, czy też na wymarzone gadżety, samochód czy większe mieszkanie) tkwi zazwyczaj w sposobie myślenia. Zanim zaplanujesz ze szczegółami, na co wydasz pieniądze, które dopiero masz zamiar zaoszczędzić, poszukaj błędów w dotychczasowym podejściu do pieniądza.

Lokata terminowa czy szybkie zakupy - co robić z oszczędnościami?

Gdy już pokonasz stereotypy tkwiące w twojej głowie, będziesz mógł cieszyć się wolnymi środkami w banku. Lepiej nie wydawać od razu wszystkich zaoszczędzonych pieniędzy na wymarzone ubrania, drogie kosmetyki czy też gadżety elektroniczne. Zamiast tego, odłóż część środków na przykład na lokaty terminowe z niskim oprocentowaniem, aby stworzyć „finansową poduszkę bezpieczeństwa”. Przyda się w razie utraty pracy lub innego nieszczęśliwego wypadku oraz zapewni ci komfort psychiczny.

Konta oszczędnościowe lub lokaty terminowe to doskonałe produkty, które pomogą ci zarządzać oszczędnościami. Oprocentowanie lokat terminowych może sięgać nawet 3% w skali roku, a większość z lokat można założyć, dysponując nawet niewielką kwotą. Jednak aby posiadać lokaty terminowe, należy zmienić podejście do pieniądza i nie wydawać wszystkich funduszy, a patrzeć na wydatki w bardziej długofalowej perspektywie.

Najczęstsze wymówki

Jedną z najczęściej słyszanych wymówek, które mają skutecznie uzasadnić brak oszczędności lub inwestycji, jest stwierdzenie: „za mało zarabiam”. Jest to założenie zupełnie nieprawdziwe. W przeciwnym razie tylko bogaci i zamożni mieliby oszczędności. Tak się jednak nie dzieje, gdyż jest mnóstwo osób, które świetnie radzą sobie z finansami, nie straszne im oprocentowanie lokat terminowych czy opłaty za konto oszczędnościowe i mają spore zaplecze finansowe.

Wszystko jest kwestią podejścia do pieniędzy. Gdy zrozumiesz, że to nie wysokość zarobków, a twoje wydatki i budżet należy skorygować, będziesz miał większą szansę na wysupłanie wolnych środków.

Brak planu działania

Jeśli do tej pory wydawałeś wszystko, co zarobiłeś, zakładanie że po prostu „zaczniesz oszczędzać” jest pozornie optymistyczne. Dobrze jest rozpoczynać nowe przedsięwzięcie z pozytywnym nastawieniem, ale jeszcze lepiej będzie, jeśli zostanie ono dodatkowo poparte dokładnym planem działania.

Pierwszym krokiem niech będzie analiza twoich przychodów i rozchodów. Na tej podstawie oceń, jaki procent comiesięcznego wynagrodzenia możesz oszczędzić. Następnie ustal stałe zlecenie przelewu na konto oszczędnościowe albo załóż lokatę terminową. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko impulsywnego wydania środków na zakupach.


Artykuł partnera.  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie