Myślisz o lokacie bankowej? Sprawdź, jak obliczyć zysk

01.02.2019 13:16  Lokaty
Myślisz o lokacie bankowej? Sprawdź, jak obliczyć zysk Chociaż lokaty nie pozwalają na osiąganie zysków jak jeszcze przed 10 laty, Polacy nadal chętnie lokują środki właśnie w ten sposób. Jeżeli i Ty zamierzasz pomnażać kapitał, dowiedz się jak oszacować możliwe do wypracowania zyski.

Jak wynika ze statystyk, od ponad 2,5 roku banki oferują lokaty z oprocentowaniem średnim wynoszącym 1,6%. Dla porównania – sześć lat temu było to aż 4,9%. Nie zniechęca to jednak to pomnażania środków – m.in. z powodu bezpieczeństwa kapitału oraz gwarancji zysków.

Lokaty bankowe – czy można na nich zarobić?

Biorąc pod uwagę średnie proponowane oprocentowanie, zysk wcale nie jest wysoki. Dlatego warto wybierać lokaty bankowe charakteryzujące się wysokim oprocentowaniem. Im jest ono wyższe, tym na większe odsetki można liczyć. Ich poziom wzrośnie wówczas, gdy kwota wpłaconego depozytu będzie spora.

To, ile można zarobić na lokatach, wcale nie jest tajemną wiedzą. Można to łatwo obliczyć: albo samodzielnie, albo za pomocą internetowego kalkulatora dostępnego np. na stronie banku oferującego lokatę.

Przykład 1. Załóżmy, że zakładasz lokatę internetową z okresem trwania 6 miesięcy. Bank proponuje 2,1%. Przy wpłacie depozytu w wysokości 8000 zł, zysk wyniesie ok. 67 zł netto.

Przykład 2. Załóżmy, że interesuje Cię standardowa lokata na 3 miesiące oprocentowana na poziomie 1,8%. Wpłacasz 15 000 zł, dzięki czemu wypracowany zysk wyniesie ok. 54 zł.

Jak wybrać dobrą lokatę?

Jak pokazuje analiza dostępnych ofert, lokaty bankowe pozwalają osiągnąć zyski na zadowalającym poziomie. Warunek jest tylko jeden – trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii.

  • Oprocentowanie

To podstawa, jeśli chodzi o zysk – na podstawie wysokości oprocentowania wyliczane są możliwe do uzyskania odsetki. Warto szukać ciekawych ofert, bo – jak pokazuje Lokata Mobilna dostępna w Getin Banku – można zyskać nawet 4% w skali roku. W przypadku depozytu na poziomie 20 000 zł, wypracowane odsetki wyniosą ponad 106 zł netto.

  • Czas trwania lokaty

Ma ogromne znaczenie, ponieważ wypłata środków przed okresem zapadalności oznacza utratę odsetek. Jeśli w najbliższej przyszłości planujesz jakąś inwestycję, wybierz raczej lokaty krótkoterminowe.

  • Minimalna i maksymalna kwota depozytu

To, ile wpłacisz na lokatę, wpływa na wysokość zysków. Zwróć więc uwagę, gdzie możesz wpłacić duży kapitał, np. rzędu 20 000-50 000 zł.

  • Dodatkowe warunki

Chodzi przede wszystkim o konieczność założenia konta osobistego, od którego pobierane są miesięczne opłaty za jego prowadzenie. W efekcie wysokość zysków będzie niższa – zostanie pomniejszona o koszty posiadania rachunku osobistego.

 

 


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie