Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę?

26.09.2018 10:05  Lokaty
Lokata bankowa, to jeden z najbardziej popularnych produktów służących oszczędzaniu. Jest, to również jedna z najprostszych metod na oszczędzanie. W bankach jednak prosta, nie oznacza, że bez haczyków. Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę, dowiesz się poniżej.

Najlepsze lokaty - jak je znaleźć?


W erze online dość prosto jest znaleźć najlepsze lokaty. Pomoże w tym prosty ranking lokat bankowych dostępny na wktorymbanku.pl. Korzystając z takiego rankingu możesz łatwo porównać najlepsze dostępne obecnie oferty lokat i wybrać tę, która odpowiada Ci najlepiej. Ważne, aby odpowiednio dobrać lokatę do swoich potrzeb, np. jeśli chodzi o czas trwania, warunki dodatkowe lub możliwość zerwania bez utraty odsetek.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy zakładaniu lokaty?


Każdy może założyć lokatę i nie potrzeba do tego szczególnych umiejętności. Oferty lokat ma każdy bank. Założenie lokaty, to po prostu złożenie depozytu z określonym terminem zapadalności, w zamian za określone zyski. I właśnie zysk z lokaty, jest tym na co najczęściej zwraca się uwagę. Niestety jednak, najlepsze oferty wiążą się z różnymi dodatkowymi elementami, np. warunkami, które trzeba spełnić aby skorzystać z wysokiego oprocentowania.

Czas trwania


Po pierwsze, należy zastanowić się na jaki okres ma być zawarta umowa o lokatę. Lokaty mogą być krótko i długoterminowe. Do lokat krótkoterminowych zaliczają się te zawierane na okres od jednego dnia do roku. Lokaty długoterminowe zawierane są na ponad rok. Lokaty krótkoterminowe często oferowane są w ofertach promocyjnych banków. Najczęstszy czas trwania lokaty to 3 miesiące. Poza tym, zdarzają się oferty od miesiąca do 6 miesięcy. 3-4 miesiące to także najczęstszy czas trwania podwyższonego oprocentowania na kontach oszczędnościowych - produktu konkurencyjnego do lokat.

Oprocentowanie


A co z oprocentowaniem? Oczywiście poza tym, że jest podawane w skali rocznej, przed podatkiem i musi być jak najwyższe?

Oprocentowanie lokaty może być stałe lub zmienne. Zdecydowana większość lokat, to lokaty z oprocentowaniem stałym. Oprocentowanie zmienne dotyczy częściej lokat długoterminowych. Takie lokaty oprocentowane są zgodnie ze zmiennym wskaźnikiem - najczęściej jest to WIBID. W zależności od tego jaka jest sytuacja na rynku finansowym, korzystne może być zarówno jedne, jak i drugie rozwiązanie. Atrakcyjne stałe oprocentowanie lokaty długoterminowej, po jakiś czasie jej trwania, może okazać się już nie tak atrakcyjne. Przed podjęciem decyzji co do rodzaju oprocentowania, warto przyjrzeć się bliżej temu, jakiej treści są ostatnie decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Ten organ Narodowego Banku Polskiego podnosi, lub obniża stopy procentowe, w zależności od tego jak wygląda sytuacja gospodarcza w kraju.

Odnawialność


Następną rzeczą na jaką warto zwrócić uwagę przy wyborze lokaty jest, to czy wybrać lokatę odnawialną czy nieodnawialną, Decydując się na lokatę odnawialną trzeba wiedzieć, że jest ona odnawialna na warunkach jakie są w dniu jej przedłużenia. Warunki te mogą być odmienne od tych jakie były w momencie otwarcia lokaty. Niestety dość często lokaty promocyjne są automatycznie przedłużane na znacznie gorszych warunkach. Warto o tym pamiętać, żeby "uciec" ze środkami w odpowiednim momencie. Odpowiednim, czyli tuż po zakończeniu promocji.
Inne

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakładaniu lokaty bankowej? O tym czy dana lokata jest atrakcyjna decydują również takie czynniki jak:

  •     lokata na nowe środki;
  •     ograniczenia, co do kwoty lokaty;
  •     dodatkowe produkty, które są wymagane przy założeniu lokaty, na przykład konieczność otwarcia rachunku osobistego;
  •     jakie będą skutki zerwania lokaty przed terminem;

Bezpieczeństwo lokat


Ostatnią ważną kwestią jest bezpieczeństwo ulokowanych środków pieniężnych. Za bezpieczeństwo środków na lokatach w polskich bankach odpowiedzialny jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W sytuacji, kiedy bank ogłosiłby upadłość instytucja ta zwraca kapitał ulokowany w banku do kwoty 100 tysięcy euro. Suma ta dotyczy wszystkich środków zdeponowanych w danym banku. Dotyczy to także przypadków, gdy bank działa pod różnymi markami np. Lion;s Bank i Idea Banku lub T-mobile Usługi Bankowe i Alior Bank.

W przypadku oszczędności większych od kwoty gwarantowanej przez BFG, bezpieczniej jest skorzystać z oferty różnych banków.

Więcej o lokatach i innych produktach bankowych dowiesz się na http://www.wktorymbanku.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie