Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Lokaty


Oprocentowanie lokat tak niskie jeszcze nie było

09.05.2017 11:29  Lokaty
Oprocentowanie lokat tak niskie jeszcze nie było NBP podał dane na temat oprocentowania lokat założonych przez Polaków w marcu. Średnio wyniosło ono zaledwie 1,47%, a więc było najniższe w historii. Expander tłumaczy, dlaczego oprocentowanie spada, mimo że stopy NBP nie zmieniły się od ponad 2 lat. Podpowiada również, gdzie znaleźć najlepsze lokaty.
 
Oprocentowanie lokat spada z dwóch powodów. Po pierwsze, nie ma zbyt dużego zainteresowania kredytami, a więc banki nie mają powodu do tego, aby rywalizować o nasze oszczędności. Jednocześnie jednak pieniędzy w bankach dość szybko przybywa. W ciągu minionych 12 miesięcy kwota ulokowana w nich przez gospodarstwa domowe wzrosła aż o 45 mld zł.

Co ciekawe, wartość lokat w tym czasie spadła jednak o 11 mld zł. Ta dziwna sytuacja wynika z tego, że coraz więcej osób, zniechęconych niskim oprocentowaniem lokat, zaczęło trzymać oszczędności po prostu na rachunku osobistym. To dla banków źródło darmowego pieniądza, gdyż takie konta zwykle w ogóle nie są oprocentowane. W tej sytuacji nie powinno więc dziwić, że bankowcy nie mają motywacji do oferowania atrakcyjnego oprocentowania na lokatach.
 
 
Gdzie szukać atrakcyjnych lokat
 
Wciąż można jednak znaleźć oferty z oprocentowaniem wynoszącym 3%-4%. Niestety tak wysokie odsetki można uzyskać tylko w ramach promocji, będących zwykle wabikiem na nowych klientów. Wyjątkiem są oferty Euro Banku i Getin Banku, w których wysokie oprocentowanie mogą uzyskać zarówno obecni, jak i nowi klienci – warunkiem jest uruchomienie bankowości mobilnej. Z ofert promocyjnych niestety zwykle można skorzystać tylko raz. Najczęściej można ulokować niezbyt wysoką kwotę np. nie więcej niż 10 000 zł. Z wysokiego oprocentowania nie będziemy mogli też cieszyć się zbyt długo, bo zwykle jest to 1-3 miesiące.
 
 
Na koniec warto też dodać, że atrakcyjne oprocentowanie można uzyskać nawet bez konieczności korzystania z takich promocji. Innym na to sposobem jest otwarcie lokaty na okres 2-3 lat. Dla przykładu, w Euro Banku można założyć lokatę 3-letnią, z której odsetki wyniosą 2,95% w skali roku lub 2-letnią ze stawką 2,85%. Dodatkowo oprocentowanie jest zmienne, a więc jeśli w tym okresie stopy procentowe wzrosną to oprocentowanie lokaty również. Wysokie oprocentowanie długoterminowych lokat znajdziemy również w Idea Banku – 2,8% na 4 lata i 2,75% na 3 lata.
 
Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie