Jak rozliczyć PIT 11

28.12.2017 11:57  Moje podatki
PIT-11 co roku otrzymują między innymi pracownicy od swoich pracodawców. Najczęściej wiemy co z nim zrobić. Jeżeli jednak dopiero zaczynamy karierę zawodową lub wcześniej nie pracowaliśmy w formie, w której otrzymuje się ten PIT, możemy zastanawiać się po co nam ten formularz. Co więc zrobić z PIT-11 i jak rozliczyć ten dokument?

Uzasadnienie procedury odmiennej

Jeżeli uważamy, że PIT-11 składa się do fiskusa, to w sumie mamy rację. Wysyła go  płatnik – najczęściej pracodawca, a drugi dokument przekazuje podatnikowi. Urzędy skarbowe  bowiem chcą mieć informacje na temat finansów i ewentualnych zobowiązań podatnika – czyli tutaj np. pracownika.

Pracodawca mógłby więc teoretycznie wypełniać zeznania roczne pracowników. Nie ma on jednak wszystkich potrzebnych informacji. Zaczynając od tego, że nie wie czy pracownik nie uzyskuje innych przychodów (poza ich współpracą), jaka jest jego sytuacja majątkowa, na którą mogą mieć wpływ różne zdarzenia prawne – np. spadki, darowizny, sprzedaże, a także rodzinna (pozostawanie w związku małżeńskim, ulgi na dzieci, praca drugiego małżonka itp.). Ustawodawca wyszedł więc z założenia, że nikt nie ma prawa żądać aż takiej ilości wrażliwych danych poza organami państwowymi. Dlatego pracodawca wystawia nam PIT-11, a nie docelową deklarację.

Co zrobić z deklaracją PIT-11

Jeżeli już wiemy, że deklaracji tej nie powinniśmy wysyłać do organów podatkowych, pozostaje pytanie - jak rozliczyć PIT-11? Przed przystąpieniem do tej operacji warto wyjaśnić, że z samym PIT-11 nie robimy nic. Posłuży tylko jako źródło informacji do wypełnienia innego dokumentu (tutaj najczęściej PIT-36 czy PIT-37). W związku z tym, aby poprawnie przygotować własną deklarację podatkową, PIT-11 trzeba przede wszystkim bardzo dokładnie przeczytać i sprawdzić czy pracodawca nie popełnił błędów. Pomyłka, którą zrobił płatnik nie zwalnia bowiem podatnika z konieczności wprowadzenia poprawnych danych do swojej deklaracji. A co za tym idzie, bardzo ważne jest abyśmy nie ufali bezgranicznie dokumentowi PIT-11. W przypadku znalezienia błędów warto jak najszybciej skontaktować się ze swoim pracodawcą.

Praca nad własnym PIT


Opracowując indywidualne zeznanie podatkowe należy opierać się na wszystkich PIT-11. Jest to szczególnie ważna informacja dla osób, które uzyskują przychody z różnych źródeł i takich dokumentów otrzymają kilka. Musimy uwzględnić w swojej deklaracji wszystkie informacje, pochodzące ze wszystkich dokumentów. Praca może przebiegać w formie tradycyjnej – w tym rozumieniu, że przepiszemy ręcznie wskazane w PIT-11 dane lub w formie uproszczonej, korzystając ze wstępnie wypełnionej deklaracji, która opiera się m.in. na informacjach podanych przez pracodawcę w PIT-11.

Dla osób, które nie znają się na drukach księgowych, nie są pewne jak wypełnić formularz lub po prostu chcą, aby praca nad zeznaniem była łatwiejsza, należy polecić profesjonalne programy do wypełniania PIT np. e-pity. Dzięki takiemu wsparciu nawet osoby nieznające się na podatkach wywiążą się ze swojego zobowiązania bez większego stresu.


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste