Koniec z rozliczaniem PIT

04.02.2019 13:51  Moje podatki
Koniec z rozliczaniem PIT Już 15 lutego 2019 r. rusza rewolucyjna usługa „Twój e-PIT”. To właśnie w tym dniu udostępnione zostaną zeznania podatkowe osób rozliczających się na podstawie PIT-37 i PIT-38, dzięki czemu coroczne rozliczanie z fiskusem stanie się o wiele łatwiejsze.

15 lutego 2019 r. ruszy usługa „Twój e-PIT”, która ma zaoszczędzić Polakom corocznego kłopotu z wypełnianiem deklaracji podatkowej. W tym roku bowiem po raz pierwszy administracja skarbowa przygotuje zeznania podatkowe za podatników. Choć możliwość skorzystania z zeznania przygotowanego przez urzędnika była dostępna już w roku ubiegłym, jednak wiązała się z koniecznością wcześniejszego złożenia odpowiedniego wniosku.

Zobacz także: Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), czyli jak rozwija się trzeci filar systemu emerytalnego

W tym roku Polacy rozliczający się na podstawie PIT-37 oraz PIT-38 mogą zapomnieć o zbędnych formalnościach. Krajowa Administracja Skarbowa sama bowiem przygotuje zeznania podatkowe polskich podatników w oparciu o dane dotyczące opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Przy przygotowywaniu zeznań podatkowych brane pod uwagę będą również dane z bazy PESEL, dzięki czemu uwzględnione zostaną w nich m.in. ulgi podatkowe na dzieci. Na razie z gotowego formularza będą mogli skorzystać wyłącznie podatnicy rozliczający się w zeznaniach PIT-37 oraz PIT-38. Już w 2020 r. usługa ma być dostępna także dla przedsiębiorców.

„Twój e-PIT” w praktyce


Do zadań podatnika należeć będzie wyłącznie uwierzytelnienie zeznania podatkowego przygotowanego przez organy podatkowe. W praktyce oznacza to konieczność wejścia na Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów i sprawdzenie poprawności przygotowanego przez administrację skarbową zeznania podatkowego. Zalogowania do własnego profilu można dokonać przy pomocy Profilu Zaufanego, podpisu elektronicznego lub danych autoryzacyjnych. Będą przy tym potrzebne takie informacje, jak numer PESEL bądź NIP, data urodzin, kwota przychodu z zeznania za rok ubiegły oraz jedna z kwot przychodu z informacji otrzymanych od płatnika, które podatnik uzyskał za 2018 r.

Po zalogowaniu podatnik będzie mógł sprawdzić poprawność swojego rozliczenia, według potrzeby zmienić dane, uzupełnić zeznanie podatkowe o wybrane ulgi lub darowizny oraz zmienić organizację pożytku publicznego, na którą chce przekazać 1% podatku dochodowego. Weryfikacji zeznania podatkowego będzie można dokonać już od 15 lutego 2019 r. Jeśli podatnik nie sprawdzi własnego rozliczenia w terminie do 30 kwietnia 2019 r., wraz z upływem tej daty jego zeznanie podatkowe zostanie automatycznie zaakceptowane.

Zobacz także:  Tysiące Polaków czeka wzrost raty kredytu o ponad 30%


Inwestycje.pl


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #38   PODSUMOWANIE ROKU 2018 (DEWELOPERZY): Mateusz Mucha, DM Navigator
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


finanse_osobiste