OPP, jak i czy warto przekazywać?

29.12.2017 11:54  Moje podatki
OPP to skrót od nazwy Organizacja Pożytku Publicznego. Jako podatnicy mamy prawo wyboru gdzie trafi część należnego państwu podatku. Nic na tym nie tracimy, zyskuje natomiast OPP. Czy warto przekazać swój podatek konkretnej organizacji i jak to zrobić?

Dlaczego warto przekazać swój 1% podatku?

Z założenia kwota podatku nie należy do nas. Mamy obowiązek przekazać ją na odpowiedni rachunek organu podatkowego. Zasila ona budżet państwa i jest przez nie wydatkowana w sposób określony przez władze kraju. Zakładając, że żyjemy w państwie, w którym wybory przeprowadza się demokratycznie, to nasi przedstawiciele decydują, co dzieje się z budżetem. Będąc jednak wysoko w hierarchii, można nie zauważyć potrzeb najbiedniejszych i tych, którzy na co dzień nie mają jak lub nie potrafią walczyć o swoje.

Z tego założenia wyszedł też ustawodawca, zachęcając podatników do współdecydowania o gospodarowaniu finansami w państwie. Dzięki temu każdy może przekazać swój 1% podatku na konkretną, wskazaną przez siebie organizację.

Nie wymaga to żadnego wysiłku z formalnego punktu widzenia, ponieważ wystarczy wypełnić odpowiednie rubryki w formularzu PIT. Jednak z punktu widzenia merytorycznego należy sprawdzić, której OOP naprawdę warto pomóc.

W jaki sposób wybrać Organizację Pożytku Publicznego?


Nie każdy podmiot robiący coś dobrego dla innych, będzie mógł skorzystać z naszego wsparcia 1% podatku. Państwo zabezpiecza swoich podatników przed potencjalnymi nieuczciwymi działaniami. Co roku do końca listopada roku poprzedzającego organizacja, która chce ubiegać się o takie dofinansowanie, musi uzyskać specjalny status organizacji pożytku publicznego. Aby to osiągnąć musi ona prowadzić odpowiednią dokumentację, wskazującą na realizację zadań statutowych oraz jasność przepływów fiansowych. Są to tak zwane zobowiązania sprawozdawcze, które objawiają się przede wszystkim w konieczności przygotowywania i składania corocznych sprawodań – merytorycznego oraz finansowego.

Do końca grudnia roku poprzedzającego lista podmiotów, które mogą otrzymywać 1% jest dostępna na stronach ministerstwa. W praktyce więc już w grudniu 2017 otrzymamy listę podmiotów, które należy wskazać w swoim PIT (większość podatników będzie miała więc aż 4 miesiące na weryfikację i podjęcie decyzji, komu przekazać podatek w formularzu PIT).

W jaki sposób przekazać 1% podatku ?

Aby móc wskazać odpowiednią organizację, należy znać jej pełną nazwę oraz numer wynikający z Krajowego Rejestru Sądowego. Wszystkie te dane można zweryfikować przez internet, na własnym komputerze, bezpłatnie za pomocą KRS online. Odliczenie wskazuje się w standardowym formularzu PIT. W praktyce należy jednak pamiętać, że kwotę 1% podatku należy wyliczyć samemu, ponieważ powinna ona zostać podana kwotowo. Należy ją też zaokrąglić. Nie ma zakazu przekazania mniejszej kwoty, jeżeli takie jest życzenie podatnika. Co więcej, w przypadku składania kilku deklaracji PIT, w każdej z nich można wybrać inną Organizację Pożytku Publicznego.  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste