Platforma chce znowu sięgnąć do naszych kieszeni

01.04.2012 12:48  Moje podatki
Platforma chce znowu sięgnąć do naszych kieszeni Platforma Obywatelska kolejny raz chce sięgnąć do naszych kieszeni. Tym razem chce wprowadzić jednoprocentowy podatek od dochodu, który docelowo byłby przeznaczany na pomoc osobom niepełnosprawnym. Jednoprocentowa składka, którą obowiązkowo zapłaciłby każdy obywatel zasili specjalny fundusz zabezpieczenia opiekuńczego.

„Nasze społeczeństwo się starzeje. Przybywa osób potrzebujących pomocy, dlatego dotychczasowa kwota wartości 10 mld. złotych przeznaczana na różnego rodzaju zasiłki oraz dodatki pielęgnacyjne niebawem nie wystarczy, by pokryć rosnące zapotrzebowanie.” – Mówi Mieczysław Augustyn, szef grupy studyjnej złożonej z parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej. Na fundusz zabezpieczenia opiekuńczego miałyby składać się nie tylko składki, ale także środki pochodzące z budżetu.

„Wprowadzenie kolejnego podatku jest bardzo złym rozwiązaniem. Opodatkowanie pracy należy zmniejszać, a nie zwiększać. Wprowadzenie podatku celowego, szczególnie na tak wąskie cele, uważam za bardzo zły pomysł, ponieważ nie wiemy jak w kolejnych latach będą się kształtowały cele i potrzeby społeczeństwa. Podatki powinni być proste, na szerokie cele, a nie na wąskie, jak proponuje Platforma Obywatelska.” – Komentuje pomysł Ireneusz Jabłoński, ekspert Centrum im. Adama Smitha.

W podobnym tonie wypowiada się Andrzej Sadowski, wybitny polski ekonomista i komentator gospodarczy. Jego zdaniem w Polsce, podobnie jak w Niemczech, środki na opiekę nad niepełnosprawnymi powinny być wydzielone z budżetu, a instytucje świadczące usługi w dziedzinie opieki wyłaniane w drodze przetargu.

Pomysł Platformy Obywatelskiej krytykuje także Solidarna Polska. „Ten pomysł to dramatyczna próba szukania pieniędzy na pielęgnacje osób starszych oraz pomoc finansową dla służby zdrowia. To pasywny dekadencyjny pomysł. Zamiast podwyższać podatki, niech się zajmą poprawą sytuacji demograficznej.” – Komentuje pomysł Tadeusz Cymański. Cymański zwraca uwagę na jeszcze jeden bardzo istotny fakt. Otóż osoby potrzebujące także będą płaciły podatek, który potem do nich wróci uszczuplony o koszty przeznaczone na administrację, która tymi środkami będzie dysponować. To absurd – podkreśla.

Łukasz Ziaja
Inwestycje.pl

es


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


finanse_osobiste