Przejrzystość, prostota i przyjazne podatki w Nowej Ordynacji Podatkowej

29.06.2018 11:55  Moje podatki
Przejrzystość, prostota i przyjazne podatki w Nowej Ordynacji Podatkowej Ministerstwo Finansów przedstawiło 20 elementów Nowej Ordynacji Podatkowej (NOP). Wśród nich znajdują się m.in. Rzecznik Praw Podatnika, Centrum Kompetencyjne Podatków Lokalnych oraz zasada racjonalnego stosowania prawa.

Teresa Czerwińska z Ministerstwa Finansów poinformowała, że przygotowany projekt NOP ma być fundamentem nowego prawa podatkowego, którego zasadą będzie „3 x P”. Nowy system ma więc być prosty, przejrzysty i przyjazny, ma również zapewnić większą ochronę podatnika w jego relacjach z organami podatkowymi.

Zdaniem władz obecną ustawę należy jak najszybciej zmienić, gdyż jest przestarzała i nie nadąża za unijnymi oraz światowymi standardami. NOP ma być silnym fundamentem do zbudowania stabilnych przepisów podatkowych.

System otwarty na podatnika


NOP ma zmienić podejście w relacji urząd–podatnik. Nowe prawo ma nie tylko chronić podatnika, ale także zwiększyć skuteczność i efektywność poboru podatków.

Wśród elementów NOP znajdą się tzw. niewładcze formy działania organów podatkowych, jak mediacja podatkowa czy procedura konsultacyjna. Jednocześnie mają zniknąć instrumenty administracyjne, jak np. wezwanie do zapłaty. Ich miejsce mają zająć tzw. „instrumenty wspierające”.

Mają pojawić się umowy między podatnikiem a organem podatkowym, udokumentowane protokołem, którego uzgodnienia organ podatkowy będzie musiał przestrzegać w późniejszej decyzji podatkowej. Wdrożona będzie także procedura konsultacyjna „kontrola na zamówienie”. W razie niejasności podatnik będzie mógł zlecić organowi podatkowemu skontrolowanie określonej transakcji.

Powołanie Rzecznika Praw Podatnika


Główne zadania nowego rzecznika to ochrona praw podatnika oraz monitorowanie i analizowanie problemów przy tworzeniu i stosowaniu prawa podatkowego. Rzecznik ma być ostatnią instancją odwoławczą w spornych sprawach.

Rozwiązania zawarte w NOP mają być przyjazne i przejrzyste dla podatnika. Rząd zapowiada, że przepisy będą napisane prostym językiem, w sposób czytelny i spójny. Do końca czerwca projekt ma trafić do konsultacji społecznych, które potrwają przynajmniej dwa miesiące. Wejście w życie nowego prawa zapowiadane jest na 2020 r.


Inwestycje.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste