Rząd jednak zabrał ulgi podatkowe

26.06.2012 18:59  Moje podatki
Rząd jednak zabrał ulgi podatkowe Rząd zaakceptował zniesienie od przyszłego roku ulgi internetowej oraz zmiany dotyczące 50-procentowych kosztu uzyskania przez twórców. Na jednym z kolejnych posiedzeń ministrowie zajmą się natomiast modyfikacją ulgi na dzieci. Dopiero wówczas rząd będzie mógł przyjąć cały projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym i przesłać go do Sejmu.

Minister finansów Jacek Rostowski przekonywał, że zmiany w ulgach prorodzinnych nie zostały zaakceptowane, ponieważ okazało się, iż można zaproponować rozwiązania korzystniejsze dla podatników niż zakładano we wstępnym projekcie. Chodzi o to, by to nie budżet korzystał na zmianach, ale właśnie podatnicy. Zgodnie z początkowym projektem, rodziny, które osiągają dochody powyżej 85 tysięcy 528 złotych i mają tylko jedno dziecko, nie miałyby prawa do ulgi prorodzinnej. Dla rodzin posiadających dwoje dzieci, ulga miałaby przysługiwać niezależnie od dochodów, a dla rodzin z trzema i więcej dziećmi - zwiększyłaby się na trzecie i każde kolejne dziecko o 50 procent.

Ministerstwo Finansów ma teraz przedstawić rządowi nowe propozycje. Zgodnie z intencją rządu, ma za to całkowicie zniknąć ulga internetowa, z której nie będzie już można skorzystać, składając w 2014 roku PIT za poprzedni rok. Rząd chce także zmian w przypadku podatników, korzystających z 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu - chodzi np. o artystów czy dziennikarzy. Jeśli projekt zostanie uchwalony, koszty te nie będą mogły przekroczyć połowy górnej kwoty pierwszego przedziału skali podatkowej - 42 tysięcy 764 złotych.

IAR

kk


Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Im mniej ulg tym czytelniejszy i tańszy system. Zlikwidować wszystkie ulgi oprócz tej dla dzieci. A zaoszczędzone pieniądze zostawić na łatanie budżetu lub podniesienie kwoty wolnej od podatku.

  ~kuba83   (27 czerwca 2012 o 22:44)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Jeżeli chodzi o tzw. ulgę na internet, to jej istnienie nie było normalne. A cała reszta. Chcieliście Tuska z Grasiem to macie.

  ~Jaszko   (27 czerwca 2012 o 08:08)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste