Sejm chce uproszczenia podatków. PIT wypełni za nas fiskus

08.10.2018 12:19  Moje podatki
Sejm chce uproszczenia podatków. PIT wypełni za nas fiskus Pod koniec zeszłego tygodnia Sejm uchwalił ustawę upraszczającą rozliczenia PIT. W myśl nowych przepisów, od przyszłego roku część podatników nie będzie musiała samodzielnie wypełniać deklaracji podatkowych. Zrobi to za nich fiskus.

Już w 2019 r. z części podatników zdjęty zostanie obowiązek samodzielnego wypełniania rozliczenia finansowego. Deklaracje roczne z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych wypełni Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Możliwość rozliczenia PIT-u przez KAS dostępna będzie osób, które rozliczają się na formularzach PIT-37 lub PIT-38: dla podatników indywidualnych, osób rozliczających się wspólnie z małżonkiem oraz osób samotnie wychowujących dzieci.

Zaakceptuj, zmień lub… rozlicz się samodzielnie


Do wygenerowania deklaracji podatkowych posłużą dane gromadzone przez KAS, ZUS, Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Gotowe zeznania mają być dostępne od 15 lutego do 30 kwietnia na Portalu Podatkowym. Zadaniem podatnika będzie sprawdzenie ich poprawności oraz ewentualne uzupełnienie o dane, których nie posiada KAS. Zaakceptowanie bez żadnych zmian rocznego zeznania podatkowego przygotowanego przez KAS, będzie równoznaczne ze złożeniem rocznej deklaracji PIT. Brak akceptacji, odrzucenia lub modyfikacji wniosku przez podatnika w wyznaczonym terminie, również ma owocować automatyczną akceptacją jego zeznania. Nowe przepisy umożliwiają jednak odrzucenie deklaracji podatkowej przygotowanej przez KAS i sporządzenie dokumentu samodzielnie.

Nowe przepisy oznaczają nie tylko spore ułatwienia dla podatników, ale również duże oszczędności dla polskiego rządu. Mniejsza liczba papierowych dokumentów pozwoli znacznie zmniejszyć koszty druku oraz ograniczyć koszt obsługi dotychczasowej formy rozliczeń. Fiskus będzie mógł zmniejszyć liczbę urzędników odpowiedzialnych za przyjmowanie papierowych deklaracji i sprawdzanie ich poprawności.

Głosowanie nad nowelizacją ustawy o PIT odbyło się w Sejmie w zeszły czwartek. Nowe przepisy zostały przyjęte zdecydowaną większością głosów i mają wejść w życie już w przyszłym roku. Za wprowadzeniem ustawy upraszczającej rozliczenia PIT głosowało 424 posłów, dwóch było przeciwnych takiemu rozwiązaniu, a jeden wstrzymał się od głosu.


Inwestycje.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste