Spóźnienia w zapłacie podatków będą przestępstwem?

25.01.2019 13:13  Moje podatki
Spóźnienia w zapłacie podatków będą przestępstwem? Ministerstwo Finansów zapowiada gruntowne zmiany w podatkach. Zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego nawet jedno spóźnienie z zapłatą podatku może poskutkować ukaraniem sprawcy za przestępstwo skarbowe.

Wyższy mandat


Obecnie uporczywe niewpłacanie podatku jest traktowane jako wykroczenie skarbowe, czyli czyn o niewielkim stopniu społecznej szkodliwości. Za tego typu uchybienie sąd może ukarać podatnika grzywną w maksymalnej wysokości 45 tys. zł. Mniejsze możliwości ma urzędnik, który na spóźnialskiego podatnika może nałożyć mandat w wysokości dwukrotności minimalnego wynagrodzenia (ok. 4,5 tys. zł). To się może niebawem zmienić, ponieważ ministerialny projekt nowelizacji w Kodeksie karnym skarbowym zakłada podwyższenie maksymalnej kwoty mandatu nakładanego przez urzędnika do ponad 11 tys. zł.

Tego typu mandatem mogą zostać ukarani wyłącznie podatnicy, którzy spóźniają się z zapłatą kwoty niższej niż 50-krotność minimalnej pensji. Ich uchybienia nadal będą rozpatrywane wyłącznie w kategoriach wykroczenia skarbowego. Wprowadzenie takiego ograniczenia kwotowego było konieczne ze względu na nagminne spóźnienia podatników w zapłacie podatków w kwotach niższych niż 112,5 tys. zł. Możliwość karania tego typu spóźnień mandatem znacznie usprawnia i przyspiesza proces związany z karaniem tego typu wykroczeń.

Zobacz także: Po zmianach w taryfach, rachunki gosp. domowych za gaz nie wzrosną w 2019

Kara za przestępstwo


Projekt zmian w prawie zakłada również, że uporczywe niewpłacanie podatku będzie przestępstwem skarbowym, jeśli kwota niewpłaconego w terminie podatku przekroczy 50-krotność minimalnego wynagrodzenia (ok. 112,5 tys. zł). Podatnicy spóźniający się z zapłatą podatku na kwotę większą niż 112,5 tys. zł, będą musieli się zatem liczyć z surową karą - grozi im grzywna w wysokości nawet do 720 stawek dziennych. W szczególnych przypadkach może to oznaczać konieczność zapłaty ponad 20 mln zł. Ponadto jako sprawcy przestępstwa trafią także do Krajowego Rejestru Karnego. Projekt ustawy nie przewiduje natomiast możliwości zasądzenia nadzwyczajnego zaostrzenia kary. Ma to zapobiec orzekaniu kary więzienia za zaległości w spłacie podatków.

Nadchodzące zmiany w prawie to sposób polskiego rządu na uporanie się z problemem rosnącej liczby przedsiębiorców, którzy notorycznie nie wpłacają podatku w terminie. Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że obecna kara jest niewspółmiernie niska w stosunku do przewinienia. Resort oczekuje, że dzięki zmianom podatnicy będą uważniej pilnować terminu zapłaty należności. Zwlekanie z wykonaniem tego obowiązku może być dla nich bowiem bardzo kosztowne.

Inwestycje.pl

Zobacz także: Co się zmieni dla przedsiębiorców w 2019 roku


Zobacz także inne materiały wideo:
Albert "Longterm" Rokicki, #109 PYTANIA DO LONGTERMA (18.01.2019)   Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #37
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


finanse_osobiste