NewConnect: Widok Energia emituje obligacje zamienne na akcje

18.12.2012 12:34  NewConnect
NewConnect: Widok Energia emituje obligacje zamienne na akcje
Widok Energia notowana na NewConnect, spółka z branży energii odnawialnej, która posiada 2 zakłady zakład granulacji biomasy na północy Polski, z sukcesem uplasowała największą w swojej historii emisję obligacji. Spółka z emisji papierów dłużnych pozyskała w sumie ponad 10 mln zł.

Widok Energia przeprowadziła jednocześnie emisję obligacji zwykłych dwu i pół-letnich na kwotę 5 mln zł, oraz obligacji zamiennych na akcje na kwotę 5,34 mln zł. Zwłaszcza powodzenie emisji obligacji zamiennych na akcje jest dużym sukcesem spółki i w znaczący sposób przybliża debiut Widok Energia na GPW.

Spółka pozyskała z dwóch emisji obligacji 10,3 mln zł. Obligacje serii E2 mają 30-miesięczny termin zapadalności oraz kupon odsetkowy 6,9% + WIBOR6M, zaś trzyletnie obligacje serii D (zamienne na akcje) mają kupon odsetkowy w wysokości 6,9% + WIBOR6M i opcję konwersji na akcje po każdych 6  miesiącach. Oferującym obligacje był Copernicus Securities. Wpływy z emisji obligacji zostaną przeznaczone przede wszystkim na ostateczny wykup drugiego zakładu granulacji w Worowie.

Widok Energia w ostatnim czasie kontraktowała surowiec niezbędny do funkcjonowania obu zakładów na kolejny sezon. Obecnie Spółka kontynuuje również działania zmierzające do pozyskania środków w ramach emisji kolejnych serii obligacji E i F, które zostaną przeznaczone na zakup surowca. Emisje obligacji będą przeprowadzone w ramach programu emisji jaki jest realizowany przy współpracy z Copernicus Securities.

Obecnie Widok Energia może wyprodukować ponad 60 tys. ton granulatu rocznie, który wykorzystywany jest przez energetykę zawodową by sprostać wymaganiom związanym z wytwarzaniem energii z zasobów odnawialnych. W wsparcie programu zapewnienia surowca dwóm działającym zakładom granulacji.

- Sukces emisji obligacji, zwłaszcza zamiennych na akcje jest dowodem zaufania jakim obdarzają inwestorzy spółkę, którzy docenili naszą strategię, osiągane wyniki oraz ogłoszone prognozy - mówi Iwona Szmaja, prezes Widok Energia S.A. - Dzięki pozyskanym środkom finansowym zapewniamy ciągłość finansowania realizowanych projektów, jak również możemy myśleć o  kolejnych inwestycjach w sektorze OZE - pozyskanie kapitału przybliża nas również do debiutu na GPW, który planujemy na 2013 r. – dodaje pani prezes.

Widok Energia w październiku br. opublikowała skonsolidowane prognozy finansowe na rok 2012 oraz na lata 2013-2014. Spółka zakłada że w przyszłym roku osiągnie przychody na poziomie ponad 40 mln zł, w porównaniu z 19,5 mln planowanymi na br. Skonsolidowany zysk netto ma wynieść w 2012 r. 0,3 mln zł, by za rok osiągnąć wartość 3,1 mln zł.

Grupa Widok Energia posiada obecnie dwa zakłady granulacji biomasy zlokalizowane w północnej Polsce. Przejęty w maju br. zakład granulacji biomasy znajduje się w Worowie woj. zachodnio-pomorskie, drugi zakład zlokalizowany jest w Koniecwałdzie na Żuławach. Obie inwestycje warte są w sumie ponad 40 mln zł.
 
W Polsce działa na rynku ponad 20 znaczących producentów, których łączna produkcja to ponad 500 tys. ton peletu rocznie. Większość produkcji trafia na eksport, ale systematycznie rośnie również udział odbiorców krajowych, do których dociera Widok Energia.  Spółka ma w planach budowę jeszcze trzeciego zakładu granulacji na co już otrzymała dotację w wysokości 16 mln zł, przy wartości projektu wynoszącej 35 mln zł. Po zrealizowaniu tej inwestycji Widok Energia będzie liderem produkcji peletu w Polsce z blisko 15 proc. udziałem w rynku.

Widok Energia nie chce ograniczać się jedynie do produkcji biomasy na potrzeby energetyki zawodowej. W planach jest również wybudowanie elektrociepłowni zasilanej biomasą oraz dwóch instalacji kogeneracyjnych, gdzie prąd i ciepło będą wytwarzane z odpadów z tworzyw sztucznych.

Widok Energia

kk

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • przepraszam za pomyłkę miałem namyśli zalegają z płatnościami

  ~qqaz   (25 lutego 2013 o 17:31)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • widok-energia to oszuści nie zalegają z płatnościami . nie stać ich zapłacić 20000 a piszą o milionach ludzie strzeżcie się tej firmy jak ognia oni doprowadzają ludzi do ruiny

  ~qqaz   (25 lutego 2013 o 17:27)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda