Notoria - walka o władzę

01.02.2012 13:58  NewConnect
Notoria - walka o władzę Odwołany wiceprezes Presspubliki (obecnie na wypowiedzeniu) próbuje przejąć kontrolę nad notowaną na rynku NewConnect spółką NOTORIA, zależną jeszcze obecnie od wydawcy „Rzeczpospolitej”, „Parkietu” i „Przekroju”.

Spółka, która była prawnym poprzednikiem Notorii Serwis S.A. notowanej obecnie na alternatywnym rynku obrotu, powstała pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Mniej więcej po dwóch latach działalności trafiła w ręce Presspubliki. Sprzedał ją jej założyciel Artur Sierant, który dość szybko zaczął awansować w strukturach medialnego koncernu dopieszczając nie tylko Notorię, ale zajmując się też szeregiem innych biznesowych przedsięwzięć, ostatnio jako wiceprezes spółki z ramienia Skarbu Państwa (obecnie Artur Sierant jest na wypowiedzeniu). Rynek twierdzi, że kilka lat temu znaczący był na przykład jego udział w kupnie Gazety Giełdy „Parkiet” (obecnie w wydawanym przez Presspublikę „Parkiecie” jest podobno spore zamieszanie kadrowe w wyniku którego redakcję opuścić może kilku dziennikarzy i redaktorów).

Teraz rynek informuje, że Artur Sierant chce przejąć kontrolę nad notowaną na NewConnect spółką. W Notorii, która zajmuje się opracowywaniem i sprzedażą baz danych dotyczących podmiotów gospodarczych oraz monitorowaniem rynków finansowych (głównymi klientami spółki są agencje informacyjne, wydawnictwa prasowe, portale internetowe oraz inwestorzy giełdowi) Presspublica ma 50,01 proc. udziałów. Wcześniej miała 100 proc., ale zdecydowała się podwyższyć kapitał spółki, wprowadzając ją na giełdę. Dzięki temu sporą część akcji Notorii kupił jej współzałożyciel Artur Sierant. Kolejne zakupy papierów spółki miały miejsce m.in. w styczniu (Artur Sierant dokonał zakupu razem z podmiotem powiązanym spółką Rant). Teraz Sierant domaga się prawa do powoływania członka zarządu spółki, a także zamierza - wraz z innymi udziałowcami mniejszościowymi - przegłosować kolejną podwyżkę jej kapitału poprzez emisję nowych akcji. Tego nie akceptuje jednak Presspublica, bo nie chce utracić większościowego pakietu udziałów Notorii. W tej chwili głos decyzyjny należy do Grzegorza Hajdarowicza, właściciela spółki Gremi Media, która stała się podmiotem dominującym w stosunku do spółki Presspublika po ubiegłorocznym zakupie jej udziałów od Mecomu i Skarbu Państwa.

Jak potoczą się właścicielskie losy Notorii Serwis? Sprawa jest rozwojowa. Na łamach „Parkietu” Artur Sierant – cały czas mniejszościowy udziałowiec Notorii – powiedział: - Chcę uprawnień indywidualnych dotyczących powoływania jednego członka zarządu Notorii Serwis dla ustabilizowania sytuacji kadrowej spółki. Pieniądze pozyskane z kolejnej emisji pomogą przyspieszyć realizację nowych projektów spółki.

Czy uda mu się zrealizować ten plan? Notoria to ten element składowy biznesu Presspubliki, który raczej nie przynosi strat. Jej obroty wynoszą około 2 mln zł, a wartość rynkowa 4,5 mln zł. Na rynku NewConnect notowana jest od marca 2010 roku. W środę około godz. 14 jej notowania nieznacznie rosły, przy niewielkich obrotach.

Więcej o  walce o Notorię można przeczytać TUTAJ

opr.tmNotowania NOTORIA
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Jakim cudem prawnicy Presspubliki przeoczyli obowiązek złożenia akcji Notorii?

    ~kol   (3 lutego 2012 o 11:13)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda