OFE nie straszne dla NewConnect

09.09.2013 19:26  NewConnect
OFE nie straszne dla NewConnect Decyzja w sprawie OFE odbiła się również na małym parkiecie, na którym obroty w trakcie tygodnia bardzo wyraźnie wzrosły. Jednak indeksy rynku NewConnect poradziły sobie z tą informacją znacznie lepiej niż WIG.

W pierwszym tygodniu września wzrosła wartość 126 spółek, a 171 spadła. NCIndex w jego trakcie zniżkował z 312,56 pkt do 311,95 pkt, czyli o 0,20 proc. Jest to nieporównywalnie lepszy rezultat niż w przypadku WIG-u, który w tym samym czasie stracił aż 4,41 proc. Łącznie od początku bieżącego roku wartość głównego indeksu ASO pomniejszyła się jednak już o 6,21 proc.

Obroty sesyjne w pierwszym tygodniu września były najwyższe od stycznia bieżącego roku i wyniosły 24,75 mln zł, co daje średnio 4,95 mln zł na jedną sesję. Dla porównania, tydzień wcześniej obroty uzyskały wartość 14,49 mln zł, co przekłada się na średnią 2,9 mln zł.

Wykres 1. Notowania NCIndex w okresie od 12.08.2013 r. do 06.09.2013 r. (oś lewa – obrót w tys. zł, oś prawa – kurs w punktach)Źródło: NewConnect.info na podstawie NewConnect.pl

Jeszcze lepiej w tygodniu, w którym podjęta została decyzja w sprawie OFE, poradził sobie NCX30. Choć w pierwszych dniach po decyzji indeks 30 najpłynniejszych spółek NewConnect również zareagował negatywnie, to odreagowanie było znacznie mocniejsze i sprawiło, że wartość indeksu odrobiła wszelkie straty, a nawet udało się zakończyć tydzień na sporym plusie. NCX30 wzrósł w pierwszym tygodniu września o 1,56 proc. z 1160,54 pkt do 1178,61 pkt, a łącznie od początku roku wzrost tego indeksu wynosi już 17,86 proc.

Wykres 2. Notowania NCX30 w okresie od 12.08.2013 r. do 06.09.2013 r. (oś lewa – obrót w tys. zł, oś prawa – kurs w punktach)Źródło: NewConnect.info na podstawie NewConnect


Liderzy wzrostów i spadków


Imponująco wyglądać może wzrost o prawie 800 proc. ceny akcji M Development SA, jednak obrót na walorach w trakcie tygodnia wyniósł tylko nieco ponad 2 tys. zł, a na wykresie notowań spółki utworzyła się spora luka cenowa.

Znaczny wzrost potwierdzony solidnymi obrotami odnotowała z kolei Precious Metals Investments SA, której kurs akcji zwyżkując z 0,91 zł do 1,46 zł ma szansę na powrót do wzrostowego trendu po trwającej półtora miesiąca korekcie.

Wszystko to wydarzyło się w ostatni dzień tygodnia, kiedy to akcje spółki zostały włączone ponownie do obrotu w ASO (dopiero teraz Spółka przekazała zaległy raport roczny za 2012).

Tabela 1. Walory o największym procentowym wzroście kursu


Źródło: NewConnect.info na podstawie NewConnect.pl

Na drugim biegunie znalazła się groszowa spółka Doradcy24 SA, której papiery potaniały z 0,03 zł do 0,01 zł przy obrotach powyżej 100 tys. zł.

Mocno traciły też walory Centrum Doradztwa Ekonomicznego SA, których cena spadła w trakcie tygodnia z 0,91 zł do 0,50 zł. Spółka poinformowała ostatnio o pozytywnej decyzji w sprawie dofinansowania w ramach Programu Operacyjna Innowacyjna Gospodarka.

Tabela 2. Walory o największym procentowym spadku kursuŹródło: NewConnect.info na podstawie NewConnect.pl

Najciekawsze wydarzenia


W pierwszym tygodniu września miał miejsce debiut na GPW dotychczas notowanej na małym parkiecie spółki Invista SA. Spółka była notowana na NewConnect od 24 stycznia 2008 i została 23. w historii podmiotem, któremu udało się przenieść notowania na główny rynek. W tym roku dokonały tego też 4 inne spółki: PHZ Baltona, Mabion, Sco-Pak oraz Platinum Properties Group.

Do ciekawych zdarzeń należy też zaliczyć działania Zarządu GPW, który postanowił upomnieć 7 spółek z NewConnect ze względu na fakt, że nie przekazały one raportów za II kwartał na czas. Mowa o:

- Binary Helix SA,
- Ecotech Polska SA,
- Hurtimex SA,
- Mew SA,
- OEM SA,
- Polska Akademia Rachunkowości SA,
- Positive Advisory SA.

Opracowanie:
Piotr Szydłowski – Analityk NewConnect.info
Marek Gąd – Analityk Inwestycyjny Grupy Trinity S.A.

kk


Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda