Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? Co się bardziej opłaca?

01.04.2019 15:21  Nieruchomości
 Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? Co się bardziej opłaca? Decydując się na kupno mieszkania, musisz najpierw wybrać pomiędzy dwoma możliwościami: nieruchomościami z rynku wtórnego i pierwotnego. Co warto o nich wiedzieć i która z tych opcji jest korzystniejsza dla kupującego? Sprawdź!

Jakie zalety i wady niesie za sobą wybór mieszkania z rynku wtórnego?

Nie ulega wątpliwości, że mieszkania z rynku wtórnego cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Dzieje się tak, ponieważ:

  • lokale z drugiej ręki zazwyczaj znajdują się w lepszych lokalizacjach niż te od deweloperów, które są budowane najczęściej na obrzeżach miasta;
  • za nieruchomość z drugiej ręki zapłacisz mniej. Jeśli więc masz trudność z podwyższeniem kwoty kredytu na mieszkanie, wybierz tańszą alternatywę w postaci rynku wtórnego. Zobacz również, ile musisz zarabiać, by otrzymać kredyt hipoteczny;
  • w pakiecie otrzymujesz lokal, który jest już częściowo lub w całości wykończony, a czasem nawet umeblowany. Możesz więc w zasadzie wprowadzić się od ręki, bez czekania na remont i zakup całego wyposażenia;
  • starsze osiedla mieszkaniowe posiadają zazwyczaj gotową infrastrukturę. Możesz więc zobaczyć, co znajduje się w okolicy. W przypadku nowych osiedli najczęściej jest to jedną wielką niewiadomą. Możesz co prawda sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego, lecz nie masz pewności, że za kilka lat okolica rzeczywiście będzie wyglądać tak, jak ją aktualnie przedstawiono.

Zaletom tym towarzyszą jednak pewne wady, a mianowicie możliwość kupienia lokalu z ukrytymi wadami – tak technicznymi, jak prawnymi. Musisz więc koniecznie zatrudnić fachowca od odbioru mieszkań oraz dokładnie przyjrzeć się zapisom w księdze wieczystej. Tylko wtedy zyskasz pewność, że z nieruchomością jest wszystko w porządku.

Warto wiedzieć

Sprawdzając księgę wieczystą, zwróć uwagę przede wszystkim na wszystkie zapisy dotyczące praw osób trzecich – m.in. na informację o służebności lub o obciążeniu hipoteką. Jeśli tego nie sprawdzisz, zobowiązania te przejdą na Ciebie – w efekcie możesz np. przejąć obowiązek spłaty długów poprzedniego właściciela.


Kupno mieszkania z rynku pierwotnego – plusy i minusy

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, mieszkania z rynku pierwotnego zazwyczaj są położone w nieco gorszej lokalizacji – oddalonej od centrum miasta. Dla niektórych może być to jednak zaletą, gdyż w ten sposób można łatwo uciec od zgiełku i hałasu. Podobnie wygląda kwestia otaczającej osiedle infrastruktury – choć jeszcze jej nie ma, są już jej plany. I co więcej, są to plany zaprojektowane w taki sposób, by służyły okolicznym mieszkańcom.

Nie da się ukryć, że nowe nieruchomości są droższe, dlatego też mogą sobie na nie pozwolić osoby z wyższą kwotą kredytu na mieszkanie. Wybór tej droższej opcji może jednak zaprocentować późniejszymi oszczędnościami – mieszkania z rynku pierwotnego są bowiem tańsze w eksploatacji i ich właściciele płacą zazwyczaj niższe czynsze niż osoby mieszkające w lokalach z rynku wtórnego.


Podobnie jak w przypadku mieszkań z drugiej ręki, tutaj również istnieje ryzyko zakupu nieruchomości z ukrytą wadą, jednak dotyczy to jedynie kwestii technicznych. Wystarczającą ochroną przed oszustwem jest więc wynajęcie specjalisty, który odbierze lokal za Ciebie, sprawdzając przy tym, czy wszystko jest tak, jak należy. Pamiętaj, że deweloper odpowiada za usterki tylko w sytuacji, gdy odkryjesz je przed podpisaniem protokołu odbioru!

Rynek pierwotny a wtórny – podsumowanie

Wciąż zastanawiasz się nad tym, czy wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Zauważ, że w obu przypadkach liczba zalet i wad jest naprawdę porównywalna – nie sposób więc jednoznacznie określić, która opcja jest korzystniejsza. Wszystko sprowadza się tutaj bowiem do Twoich indywidualnych preferencji. Zastanów się więc nad tym, na czym zależy Ci najbardziej – np. na nieograniczonych możliwościach aranżacyjnych albo na dobrej lokalizacji – i to właśnie tym kieruj się przy wyborze. Pamiętaj, że obecny rynek mieszkaniowy jest naprawdę ogromny – wybranie takiego mieszkania, o jakim marzysz, nie powinno więc sprawić Ci trudności!


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


inwestowanie