Ceny mieszkań powinny spadać w 2019 roku

23.01.2019 11:54  Nieruchomości
Ceny mieszkań powinny spadać w 2019 roku

Analiza przygotowana przez Open Finance i Home Broker przedstawia najważniejsze trendy dla rynku nieruchomości oraz perspektywy finansowe na 2019 r. Co czeka inwestorów w tym roku?


Rynek pracy


Z analizy przygotowanej przez Open Finance i Home Broker wynika, że 2019 r. przyniesie znaczną poprawę na rynku pracy. Możemy spodziewać się zarówno wzrostu wynagrodzeń, jak i wzrostu liczby zatrudnień. Nowy rok oznacza nowe również nowe zmiany legislacyjne. 1 stycznia 2019 r. w życie weszła ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). System dobrowolnego oszczędzania na emeryturę automatycznie obejmie wszystkich pełnoletnich pracowników w wieku od 18 do 54 lat. Już 1 lipca 2019 r. PPK mają zostać wprowadzone w największych przedsiębiorstwach (zatrudniających powyżej 250 pracowników). Sukcesywnie do programu mają dołączać mniejsze firmy.

Nadwyżki finansowe

W ciągu całego 2018 r. na obligacje skarbowe Polacy wydali rekordową sumę aż 12 706 mln zł. Wysoki popyt na tego typu instrumenty to efekt utrzymujących się niskich stóp procentowych. W ubiegłym roku malejącym zainteresowaniem cieszyły się natomiast fundusze inwestycyjne oraz obligacje korporacyjne. Specjaliści przewidują, że w 2019 r. stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie. Co to oznacza dla polskich inwestorów? Wzrost cen nieruchomości, nadal nierentowne lokaty oraz konieczność poszukiwań alternatywy dla kapitału.Opracowane przez Open Finance na podstawie danych Ministerstwa Finansów.

W 2019 r. osoby, które nie chcą zakładać lokat, inwestować w obligacje skarbowe czy fundusze rynku pieniężnego, powinny skupić się na budowaniu poduszki finansowej oraz inwestowaniu „w siebie”. Dobrym rozwiązaniem jest również wcześniejsza spłata kredytów oraz inwestycja w podniesienie efektywności energetycznej, która wspomoże oszczędzanie w przyszłości.

Według ekspertów Open Finance i Home Broker warto rozważyć ulokowanie nadwyżek finansowych w złocie. Na światowych rynkach nieustannie rośnie popyt na ten kruszec. Na początku tego roku analitycy Goldman Sachs podwyższyli 12-miesięczną prognozę ceny złota do poziomu najwyższego od 6 lat.


Zobacz także: Najniższy współczynnik pustostanów w Warszawie od 2012 r. w IV kw. ub.r.Kredyty hipoteczne

Pod koniec ubiegłego roku drastycznie spadło zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. Wartość popytu na tego typu zobowiązania spadła niemal o 25 proc. r/r. Trend spadkowy najprawdopodobniej utrzyma się również w tym roku. Prognozowana na 2019 r. sprzedaż kredytów hipotecznych zakłada bowiem zmniejszenie liczby podejmowanych kredytów hipotecznych niemal o 4 proc. W tym roku dużo większym zainteresowaniem będą się cieszyć kredyty gotówkowe. O 3 proc. wzrośnie zarówno liczba udzielonych zobowiązań, jak i łączna wartość podejmowanych kredytów gotówkowych.Opracowane przez Open Finance na podstawie danych BIK.


Rynek nieruchomości

Obecne ceny mieszkań osiągnęły poziom wyższy niż przed kryzysem. Na ten zwyżkowy trend mają wpływ przede wszystkim tanie kredyty oraz niewielka opłacalność lokowania środków w obligacjach i depozytach (średnie oprocentowanie rocznej lokaty wynosi ok. 1,7 proc.). Nie bez wpływu na rynek nieruchomości pozostaje również dobra sytuacja gospodarcza (wzrost poziomu wynagrodzeń, podwyższenie płacy minimalnej, malejące bezrobocie i program Rodzina 500 ).

Choć boom w branży nadal trwa to specjaliści zauważają na rynku oznaki jego rychłego końca. W zeszłym roku najwięksi polscy deweloperzy odnotowali znaczne spadki liczby sprzedanych mieszkań. Odsetek sprzedaży w IV kw. 2018 r. spadł niemal o 30 proc. w porównaniu do IV kw. 2017 r. Na ten wynik mają wpływ rosnące koszty budowy (wzrost cen gruntów, zakupu materiałów budowlanych i problemy ze znalezieniem pracowników) oraz wzrastające ceny mieszkań. Spadek popytu może po części wynikać także z obaw rynku nieruchomości odnośnie zapowiadanych zmian tego sektora, związanych m.in. z Deweloperskim Funduszem Gwarancyjnym oraz programem Mieszkanie Plus. Na rynku wyraźnie maleje również popyt inwestycyjny. Spadek wynika ze słabnącej rentowności inwestycji w mieszkania na wynajem oraz sprzeciwu inwestorów wobec wzrostu cen.

W 2019 r. ceny mieszkań przestaną rosnąć, a w II połowie 2019 r. zaczną nawet spadać. Eksperci Open Finance i Home Broker zakładają, że spadek ten nie wyniesie więcej niż 5-10 proc. r/r. Pod koniec roku ceny mieszkań mają osiągnąć poziom podobny do odnotowanego na koniec ubiegłego roku.

Inwestycje.pl

Zobacz także: 111,5 tys. mieszkań oddanych przez deweloperów w 2018 r.

Zobacz także inne materiały wideo:
Paweł Szczepanik przedstawia: 'NA TRUPAKA PEŁNA PAKA' AKTUALIZACJA | Analiza techniczna   Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #37
 

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie