Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Nieruchomości


Ciasne mieszkania bolączką starego budownictwa

14.01.2016 14:13  Nieruchomości
Ciasne mieszkania bolączką starego budownictwa W Polsce panuje powszechne przekonanie, że nasze nieruchomości mieszkaniowe są przeludnione, ciasne, w złym stanie technicznym, a na dodatek drogie. Niestety potwierdzają to przeprowadzane analizy i zbierane przez GUS statystki.

W takim świetle stawia nas też EUROSTAT, który w licznych publikacjach umieszcza nas na szarym końcu zestawień krajów europejskich pod względem mieszkalnictwa. Warto jednak wspomnieć, że sytuacja wciąż się poprawia. Nowe budownictwo prezentuje wyższe standardy, a problem tak naprawdę sprowadza się do starych nieruchomości, w które inwestorzy boją się zainwestować środki lub uważają to za nieopłacalne.

W artykule prześledzimy jak wygląda struktura ogłoszeń mieszkań w zależności od rodzaju budownictwa i gdzie mamy do czynienia z dużym udziałem niewielkich mieszkań. W każdej z kategorii dominują lokale znajdujące w blokach mieszkalnych, jednak różnią się one wielkością udziałów. Największe udziały osiągają przy metrażach najbardziej popularnych z punktu widzenia poszukujących, jednak najciekawsze zjawiska dostrzega się w skrajnych wielkościach powierzchni. Na poniższym wykresie widać, że w kamienicach duży odsetek ogłoszeń z ofertami to najmniejsze powierzchnie. Ich udział spada przy popularnych metrażach, by następnie znów zwiększyć się powyżej 70 mkw. Jeśli chodzi o apartamentowce, tu sprawa dostępnej powierzchni wygląda najkorzystniej – udział tego rodzaju ofert jest niewielki dopóki powierzchnie są małe. Ewidentny wzrost widać dopiero przy dużych metrażach.


Struktura ogłoszeń sprzedaży mieszkań w podziale na oferowaną powierzchnięŹródło: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie danych otoDom.pl


Serwis otoDom.pl zawiera dużo różnorodnych ogłoszeń, w tym także te zawierające oferty sprzedaży mieszkań o małym metrażu. Stan niektórych z nich pozostawia wiele do życzenia, jednak bardzo niska cena może częściowo zrekompensować konieczność poniesienia związanych z tym nakładów. Niektóre z oferowanych mieszkań prezentują z kolei naprawdę wysoki standard i w takim też znajdują się budownictwie. Komu więc można polecić takie nieruchomości? Agata Polińska z serwisu otoDom.pl odpowiada, że małe mieszkania mogą być przejściowym rozwiązaniem np. dla kogoś kto w przyszłości planuje powiększenie rodziny, budowę domu czy po prostu przeprowadzkę w inne miejsce. Mała powierzchnia generuje mniejsze opłaty eksploatacyjne, co może pomóc też osobom, którym zależy na ograniczeniu wydatków.

Warto zauważyć, że mieszkania o wskazanych powyżej metrażach zlokalizowane w kamienicach w centrum miast mogą okazać się dobrym rozwiązaniem także dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.


 Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Ciasne mieszkania są idealne pod wynajem, ale klienci szukają takich o wysokim standardzie w dobrej lokalizacji, co jest na rynku wtórnym nieosiągalne. Trzeba szukać na takich osiedlach jak Bliska Wola idealnych mieszkań.

    ~rena   (15 stycznia 2016 o 10:28)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie