Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Nieruchomości


Czy warto kupić mieszkanie obciążone kredytem?

10.05.2017 12:22  Nieruchomości
Inwestycjom, które są ściśle związane z rynkiem nieruchomości, od zawsze i nie bez przyczyny towarzyszą liczne obawy. Zakup nieruchomości przez osoby prywatne, a zatem mniej doświadczonych inwestorów, powinien być pewny i potwierdzony przez fachowego doradcę.

I co ważne, powinien dotyczyć tylko tych mieszkań, których stan prawny zapewnia szybką i bezpieczną transakcję. Czy zatem należy się obawiać mieszkań obciążonych kredytem?

Kupno mieszkania z hipoteką to mit dotyczący nieudanego zakupu, który postaramy się obalić. Dlaczego? Nieruchomość z hipoteką lub bez niej w rzeczywistości nie koliduje z szybkim i bezpiecznym zakupem mieszkania. Forma uzyskania pełnej własności takiego mieszkania się różni, ale tylko nieznacznie. By obawy co do obciążenia były bezzasadne, wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją.
Jakie działania należy podjąć, by bezpiecznie kupić mieszkanie obciążone kredytem?

1. Dokładnie i rzetelnie sprawdź wszystkie informacje, które zostały zawarte w księdze wieczystej. Szczególnie uważnie przyjrzyj się treści zamieszczonej w rozdziale III oraz IV. Z zawartych tam informacji dowiesz się, jakim rodzajem hipoteki jest obciążona nieruchomość oraz jaka jest wysokość jej zadłużenia. Hipotekę najczęściej nadzorują takie podmioty jak bank czy urząd skarbowy. To z nimi będziesz ustalał zasady spłaty zadłużenia.

2. Po dokładnym zapoznaniu się z informacjami, które zostały zapisane w księdze wieczystej, możesz dokonać dalszych ustaleń z bankiem. Warto zwrócić uwagę na wysokość i zasady spłaty kredytu. Pamiętaj przy tym, że jeśli poprzedni właściciel kupił mieszkanie, a następnie zaprzestał spłacania rat, to przez cały okres zadłużenia były naliczane odsetki od zaległości.

Aby uzyskać pełną informację o zadłużeniu danego mieszkania, obecny właściciel (czyli najczęściej bank) powinien przedłożyć dokument z informacjami o:

 •     wysokości zadłużenia – to ostateczny koszt hipoteki, przede wszystkim w przypadku wcześniejszej spłaty zadłużenia. Taka forma spłaty jak promesa powinna zawierać oświadczenie banku, wyliczenie całkowitej kwoty spłaty wierzytelności oraz numer konta bankowego, na które trzeba dokonać wpłaty,
 •     prowizjach w razie przedterminowej spłaty,
 •     terminie, w którym należy spłacić kredyt.

Po uzyskaniu tych informacji następuje podpisanie umowy przedwstępnej, która ma formę aktu notarialnego. Po przelaniu środków na spłatę wierzytelności należy przygotować także pismo z prośbą o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.

Inne ważne aspekty prawne dotyczące bezpiecznych transakcji na rynku wtórnym znajdziesz w tym artykule: https://www.ingbank.pl/indywidualni/kredyty-i-pozyczki/kredyt-hipoteczny/navidom-radzi/jak-bezpiecznie-kupic-mieszkanie-na-rynku-wtornym.

Pamiętaj o tym ostatnim, ponieważ wykreślenie hipoteki nie następuje automatycznie po spłacie zadłużenia, a dopiero po przedłożeniu właściwego wniosku do sądu. O tym bardzo istotnym aspekcie zapomina wielu inwestorów – co ciekawe, także te osoby, które usilnie chcą sprzedać mieszkanie z kredytem, którego już nie ma.
Ważne informacje:


Jak wspomnieliśmy powyżej, podczas przeglądania księgi wieczystej warto poświęcić uwagę rozdziałom III i IV. Rozdział trzeci powinien zawsze pozostawać pusty, w innym przypadku będzie to oznaczało, że nieruchomość ma jakieś istotne ograniczenia, np. jest przeprowadzana egzekucja komornicza. W rozdziale czwartym możesz się przyjrzeć danym dotyczącym instytucji, której dotyczy zadłużenie.

Jeśli zadłużenie zostało ustalone w obcej walucie, to spłacając wierzytelność banku należy wziąć pod uwagę kurs średni NBP na dzień zawarcia umowy sprzedaży. Kwota przelewana jest z odpowiednią nadwyżką. Po zaksięgowaniu bank albo zwróci nam nadwyżkę zaistniałą po obliczeniu kursu, albo będzie dochodził pokrycia kosztów niedopłaty, co jednak nie zdarza się często.

Jeżeli wahasz się czy kupić mieszkanie z hipoteką, zajrzyj do dokumentów i upewnij się w sądzie, czy zadłużenie istnieje, nawet jeśli w księdze wieczystej istnieje taki zapis. Pamiętaj, że dług mógł zostać przez właściciela spłacony, a hipoteka nie została po prostu wykreślona.

Co ważne – nie obawiaj się zakupu mieszkań z hipoteką, ale do każdej transakcji podejdź z odpowiednią cierpliwością, by dopełnić wszystkich formalności.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!
 
 


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Niezależnie czy bierzemy kredyt na mieszkanie czy też nie, warto zainwestować w nieruchomości wakacyjne. W miastach pojawi się nadpodaż mieszkań na wynajem i wtedy właściciele będą się przedzierać ceną. Ja regularnie kupuje mieszkania nad morzem i w górach z aparthotele.com.

  ~Ryszard   (16 maja 2017 o 09:50)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie