Deweloperzy oddali rekordową liczbę mieszkań

18.06.2018 15:38  Nieruchomości
Deweloperzy oddali rekordową liczbę mieszkań
99,2 tys. lokali mieszkalnych oddali do użytkowania działający w Polsce deweloperzy w ciągu ostatnich lat. To najwięcej w historii rynku. Ze statystyk publikowanych przez GUS najwolniej rośnie liczba uzyskiwanych pozwoleń na budowę, a i tak jest to wzrost przekraczający 10 proc.

6727 lokali mieszkalnych oddali do użytkowania w maju bieżącego roku deweloperzy – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Home Broker przygląda się tym danym w dłuższym terminie, dzięki agregowaniu ich w okresach 12-miesięcznych spoglądamy na rynek z dalszej perspektywy, unikając przy okazji sezonowości.

Tak rzecz ujmując okazuje się, że w ostatnim roku deweloperzy oddali 99 160 lokali, co jest wynikiem rekordowym, a jednocześnie aż o 25,2 proc. wyższym od tego sprzed roku. Z miesiąca na miesiąc liczba oddawanych w ciągu roku do użytkowania mieszkań rośnie, a jest to związane z tym, że od kilku kwartałów rozpoczynanych jest coraz więcej budów.
 
Deweloperzy nadal budują na potęgę, w samym maju rozpoczęli 10564 budów, a w ujęciu 12-miesięcznym było to 117 004 lokali, drugi najwyższy wynik w historii. Liczba rozpoczętych budów rośnie niemal bez przerwy od połowy 2013 r. kiedy to wynosiła 43,5 tys. mieszkań. Dziś deweloperzy budują ponaddwuipółkrotnie więcej, w ciągu roku liczba rozpoczynanych budów wzrosła o 24,6 proc.
 
Trzecią statystyką publikowaną przez GUS jest liczba uzyskanych pozwoleń na budowę. Blisko 13 tys. sztuk w maju pozwoliło deweloperom, pierwszy raz w historii, przekroczyć poziom 140 tys. pozwoleń na budowę w ciągu roku (wzrost o 10,9 proc. rok do roku).
 
Inni uczestnicy rynku nie notują wprawdzie tak spektakularnych wzrostów jak deweloperzy, ale i tak cały rynek dynamicznie rośnie. W ciągu ostatniego roku oddano w Polsce do użytkowania 183,8 tys. lokali, rozpoczęto budowę 213,8 tys. kolejnych, a liczba pozwoleń na budowę wyniosła prawie 254 tys. sztuk.
 
Budownictwo mieszkaniowe w okresie czerwiec 2017 – maj 2018 r.

 

Liczba

Zmiana r/r

Oddane mieszkania

183 831

+11,1%

Rozpoczęte budowy

213 756

+13,2%

Wydane pozwolenia na budowę

253 987

+5,3%

 
Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Co dalej z rynkiem mieszkaniowym?

Choć chętnych na kupowanie mieszkań z rynku pierwotnego nie brakuje, to deweloperzy z uwagą obserwują, co dzieje się wokół. Po pierwsze, obawiają się szykowanych zmian w ustawie deweloperskiej. Zmiany te mają zwiększyć bezpieczeństwo kupujących poprzez likwidację otwartych rachunków powierniczych bez zabezpieczenia. To jednak może utrudnić życie firmom budującym mieszkania i zwiększyć koszty.
 
Z drugiej strony rynek cały czas oczekuje na konkretne rozwiązania związane z programem Mieszkanie Plus, który wciąż próbuje nabrać finalnych (i realnych) kształtów. Część firm obawia się, jak wpłynie on na rynek, ale póki co, jest w tym wszystkim za dużo znaków zapytania.
 
Aktywność deweloperów w czasie 
Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS
 
Z każdej strony nadchodzą ostatnio sygnały o rosnących cenach mieszkań. Według deweloperów główną przyczyną są rosnące ceny gruntów oraz materiałów i robocizny. Po prostu wybudowanie mieszkania jest dziś droższe niż przed kilkoma laty. Na razie popyt utrzymuje się jeszcze na wysokim poziomie i mieszkania się sprzedają, ale nie będzie to trwało wiecznie, w pewnym momencie stawki w cennikach przestaną być akceptowalne dla kupujących.
 
Źródło: https://homebroker.pl/blog/2018/06/deweloperzy-oddali-rekordowa-liczbe-mieszkan/
 
Marcin Krasoń, Home Broker

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Nawet nie wiedziałem, że jest taki popyt na zakup mieszkań w Polsce. Sama właśnie kupiłam córce kawalerkę w Krakowie, stwierdziliśmy że lepiej spłacać kredyt i mieć swoje, niż komuś co miesiąc płacić mnóstwo pieniędzy. Fajną kawalerkę znalazł dla nas agent nieruchomości z ABCDOM.

    ~Marta55   (19 czerwca 2018 o 08:54)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie