Domy ubóstwa energetycznego

13.06.2018 13:19  Nieruchomości
Domy ubóstwa energetycznego 60 procent domów jednorodzinnych, zamieszkanych przez osoby zgłoszone do Programu Szlachetna Paczka w Małopolsce, jest zupełnie nieocieplona, a 14 procent ma jedynie częściowe ocieplenie. Tak wynika z raportu "Domy ubóstwa, warunki mieszkaniowe ubogich osób" autorstwa firmy doradczej PwC oraz Stowarzyszenia "Krakowski Alarm Smogowy".

90 procent tych domów ogrzewanych jest tylko paliwami stałymi: węglem i drewnem - powiedziała Anna Dworakowska ze Stowarzyszenia. Połowa z nich ma kocioł zasypowy na węgiel, czyli tak zwany kopciuch, który emituje dużo zanieczyszczeń i ma niską efektywność energetyczną. Średni wiek takiego kotła to 13 lat. Oznacza to, że są to urządzenia bardzo wyeksploatowane. "1/4 zbadanych domów jednorodzinnych ogrzewana jest za pomocą pieców kaflowych, średni wiek takiego urządzenia to 40 lat" - powiedziała Anna Dworakowska.

W 27 procent budynków zamieszkanych przez osoby zgłoszone do Programu Szlachetna Paczka w Małopolsce brakuje centralnego systemu przygotowywania ciepłej wody.

W badaniu wzięło udział 705 lokali mieszkalnych i rodzin zgłoszonych do Programu Szlachetna Paczka w województwie małopolskim.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie