Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Nieruchomości


Ekologiczne sposoby ogrzewania

17.02.2016 12:54  Nieruchomości
Ekologiczne sposoby ogrzewania Panująca moda na ekologię dotyczy już praktycznie wszystkich sfer życia – również, a może przede wszystkim, mieszkania. Czy jednak rzeczywiście dużo osób buduje domy stosując się do zasad ekologii?

Sprawdziliśmy jak dużo ofert domów na sprzedaż dotyczy nieruchomości, w których zastosowano ekologiczne sposoby ogrzewania powietrza oraz wody.

Ciągle jednym z najbardziej popularnych wyborów wśród osób, które obecnie stawiają domy, jest piec kondensacyjny na gaz ziemny. Ten sposób ogrzewania jest oszczędny i jednocześnie stosunkowo proekologiczny. Jak zauważa Kuba Karliński z DzialkaDlaCiebie - Nie jest to wprawdzie rozwiązanie idealne dla środowiska, ze względu na wydzielanie się do atmosfery szkodliwych substancji będących wynikiem spalania gazu. Jednak w porównaniu do bardziej tradycyjnych sposobów ogrzewania, takich jak kotły na węgiel lub zwykłe kotły gazowe, zanieczyszczenie środowiska jest dużo mniejsze. Dodatkowo kocioł kondensacyjny uzyskuje ciepło nie tylko ze spalania gazu, ale też odzyskuje je ze spalin. Dzięki temu dostarczając taką samą, albo nawet większą ilość ciepła, zużywa mniej paliwa, niż tradycyjny kocioł, co przynosi wymierne korzyści finansowe, mimo konieczności poniesienia większych wydatków podczas zakupu – podsumowuje ekspert z DzialkaDlaCiebie.

Drugim pod względem popularności ekologicznym sposobem ogrzewania domu jest pompa ciepła. Jej działanie polega na pobieraniu ciepła z gleby, wód podziemnych lub skał i dostarczaniu go do wewnątrz pomieszczeń lub do obiegu grzewczego i domowego zbiornika wody gorącej. Można w ten sposób ogrzewać pomieszczenia bezpośrednio lub za pomocą systemu ogrzewania podłogowego.

Koszt instalacji pompy ciepła jest dużo wyższy niż innych źródeł ogrzewania. Przynosi jednak oszczędności w comiesięcznych rachunkach, więc warto przekalkulować, czy akurat nam się to opłaca. Wszystko zależy od naszego indywidualnego poczucia komfortu cieplnego oraz m.in. od powierzchni domu.

Jeżeli zdecydujemy się na budowę domu pasywnego z bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną, do ogrzania i ochłodzenia pomieszczeń powinien wystarczyć rekuperator. Jest to urządzenie, które podczas wentylacji pomieszczeń odzyskuje ciepło z odprowadzanego powietrza, ogrzewając nim powietrze pobierane z zewnątrz i doprowadzane do pomieszczeń. Dzięki temu wentylacja pomieszczeń nie powoduje ich nadmiernego wychłodzenia. Obecnie jednak rekuperatory są raczej uzupełnieniem dla innych sposobów ogrzewania, ponieważ z reguły nie byłyby wystarczające, aby samodzielnie ogrzać cały dom w polskich warunkach klimatycznych.

Istnieją także inne, bardziej ekologiczne sposoby ogrzewania domu, jednak na razie są one mało popularne, przede wszystkim ze względu na wysoką cenę i długi okres zwrotu poniesionych kosztów. Można tutaj wymienić między innymi ogniwa fotowoltaiczne, przekształcające energię słoneczną w prąd elektryczny, który następnie można wykorzystać do ogrzania domu. Obecnie promienie słoneczne wykorzystuje się raczej w kolektorach słonecznych, które są w stanie ogrzać jedynie wodę użytkową.


Przykładowe oferty sprzedaży domów z zastosowanymi technologiami ekologicznego ogrzewania, serwis otoDom.pl, luty 2016


Miejscowość

Metraż

Cena

Sposób ogrzewania domu

Sposób ogrzewania wody

Dobrzykowice

130 m2

355 000 zł

pompa ciepła

pompa ciepła

Józefów

269 m2

670 000 zł

pompa ciepła, rekuperator

turbina wiatrowa, kolektor słoneczny

Kamionki

158 m2

519 000 zł

kocioł gazowy kondensacyjny z automatyką pogodową

kocioł gazowy kondensacyjny

Nysa

140 m2

330 000 zł

pompa ciepła, kocioł gazowy

kolektor słoneczny

Słupsk

115 m2

369 000 zł

kocioł gazowy kondensacyjny

kocioł gazowy kondensacyjny

Toruń

170 m2

450 000 zł

kocioł gazowy kondensacyjny + kominek

kolektor słoneczny

Zielona Góra

160 m2

719 000 zł

pompa ciepła

pompa ciepłaOpracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A. na podstawie serwisu otoDom.pl

Zastosowanie technologii ekologicznych przynosi korzyści nie tylko dla środowiska, ale też dla nas samych. Jak zauważa Agata Polińska z serwisu otoDom.pl - są to korzyści nie tylko pośrednie, które wynikają z przebywania w czystszym środowiskiem, ale nierzadko także wymierne korzyści finansowe. Dlatego kupując dom, a także podczas jego budowy warto się zastanowić jak my sami możemy zadbać o środowisko, w którym żyjemy oraz przy okazji zaoszczędzić trochę pieniędzy.


 Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Najbardziej ekologiczne rozwiązania można znaleźć na osiedlu Bliska Wola, gdzie postawiono na oszczędność ciepła a także na wykorzystanie wody deszczowej do nawadniania terenów zielonych.

    ~liwia   (19 lutego 2016 o 15:10)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie