Funkcjonalność osiedla czy cena za metr kwadratowy - co jest ważniejsze przy wyborze mieszkania?

16.11.2017 15:05  Nieruchomości
Funkcjonalność osiedla czy cena za metr kwadratowy - co jest ważniejsze przy wyborze mieszkania? Wiele osób zapytanych o najważniejsze determinanty zakupu mieszkania, na pierwszym miejscu wskaże cenę i wielkość, a dopiero później pomyśli o lokalizacji i funkcjonalności. Jednak z roku na rok kupujący swoje M coraz chętniej dopłacają za niektóre udogodnienia na osiedlu.

Badanie przeprowadzone przez Zakład Projektowania Obszarów Śródmiejskich i Katedrę Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Instytutu Projektowania Miast i Regionów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej przy współpracy z firmą deweloperską MEGAPOLIS sp. z o.o. oraz stworzony na ich podstawie raport „Preferencje potencjalnych mieszkańców w zakresie oczekiwanego środowiska mieszkaniowego” wykazał, że czynnik cenowy, na który osoby kupujące mieszkanie zwracają uwagę podczas poszukiwań, traci na znaczeniu, w momencie rozpoczęcia codziennego funkcjonowania w tej przestrzeni.

Jak wygląda obecny rynek mieszkaniowy?

Rok 2016 był rekordowy pod względem sprzedaży mieszkań, co więcej kolejne kwartały mają być równie owocne dla deweloperów. Jak informują eksperci firmy Reas, liczba transakcji w miastach o największej skali rynku w Polsce (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) osiągnęła łącznie poziom 62 tys. mieszkań przy wartości tych transakcji na kwotę ponad 24 mld zł. Jest to historyczny wynik spowodowany aktywnością młodych nabywców swoich pierwszych mieszkań, otrzymujących dopłatę w ramach programu MDM oraz inwestorów, którzy likwidowali nisko oprocentowane lokaty bankowe.

Od czego zależy cena mieszkania?

Z punktu widzenia rzeczoznawcy najważniejszymi cechami, od których zależy wartość, a co za tym idzie cena mieszkania, są charakter lokalny oraz rodzaj rynku nieruchomości, na jakim szukamy lokum, tzn. wtórny czy pierwotny. Pozostałe cechy rynkowe określa się na podstawie wymagań potencjalnych nabywców:

1. Lokalizacja

Atrakcyjne lokalizacyjnie mieszkanie to najczęściej nieruchomość położona blisko centrum lub z dobrym dojazdem, co bezpośrednio wpływa na cenę. Dodatkowo w tej kategorii bierze się pod uwagę czy dany budynek znajduje się przy ulicy czy na uboczu.

2. Kondygnacja i powierzchnia

Najbardziej pożądane są mieszkania usytuowane na I lub II piętrze, a najpopularniejsze są nieruchomości 2-pokojowe o metrażu od 40 do 50 metrów kwadratowych, które stanowią ok. 70% obrotu transakcyjnego, dlatego ich cena jest wyższa.

3. Rozkład mieszkania

W tym kryterium bierze się pod uwagę czy mieszkanie posiada balkon, przechodnie pokoje, osobną łazienkę i ubikację, widną kuchnię, a także ilość pokoi.

4. Stan nieruchomości

Rzeczoznawca sprawdzając stan nieruchomości weźmie pod uwagę datę powstania budynku, a także materiał, z jakiego wykonano blok, rodzaj obiektu, jego stan techniczny, a nawet możliwość korzystania z windy.

5. Stan prawny nieruchomości

Zanim podejmie się decyzję o zakupie mieszkania, warto dowiedzieć się czy posiada ono obciążenia w postaci: hipoteki, użytkowania, służebności lub roszczeń osób trzecich.

Jednak przed wyborem nieruchomości należy obejrzeć przynajmniej kilka mieszkań i porównać je pod względem wszystkich interesujący nas kryteriów. Mimo, że cena podczas poszukiwań jest najważniejszą determinantą, to jak pokazały wcześniej wspomniane badania, po upływie czasu bardzo często okazuje się, że posiadanie swoich czterech kątów w pobliżu ruchliwej ulicy czy fabryki nie było dobrym pomysłem. Dlatego też większość badanych osób chciałaby mieszkać w otoczeniu zieleni, w miejscu wolnym od ruchu samochodowego i hałasu, z dobrą dostępnością do parków, placów zabaw, usług i transportu zbiorowego. Na co jeszcze zwrócić uwagę, aby posiadane cztery kąty były odpowiednim miejscem nie tylko do mieszkania, ale także do życia?

Funkcjonalność osiedla i bliskość usług

Pod tym hasłem nie kryje się nic innego jak funkcjonalność rozwiązań zewnętrznej przestrzeni, czyli rozmieszczenie chodników i ścieżek, zagospodarowanie przestrzeni wspólnej, liczba miejsc parkingowych, układ budynków oraz odległość od pożądanych usług. Ponad 60% osób wskazało, że funkcjonalność osiedla ma większe znaczenie przy wyborze mieszkania niż architektura i estetyka budynku. Usługi wskazywane jako najistotniejsze w bliskiej odległości to: apteka, ośrodek zdrowia, poczta, żłobek, przedszkole oraz szkoła. Promień obsługi tych poszczególnych obiektów według ankietowanych nie powinien przekraczać 500 m.

Bliskość zieleni

Przebywanie na świeżym powietrzu, spacery po lesie, jazda na rowerze czy rolkach w parku miejskim cały czas zwiększają swoją popularność wśród form spędzania wolnego czasu, a prowadzenie zdrowego stylu życia staje się coraz bardziej modne. Dlatego warto się zastanowić jaka jest pożądana odległość od planowanego miejsca zamieszkania do miejskiej zieleni.

Trudno przecenić zdrowotną i estetyczną wartość zieleni. Istotne jest także znaczenie funkcjonalne tych terenów, jako miejsca wypoczynku szczególnie docenianego przez dzisiejszych mieszkańców, zwłaszcza dużych miast. Bliskie sąsiedztwo urządzonych terenów zieleni w formie parków, boisk sportowych, wpływa na atrakcyjność lokalizacji i podnosi wartość rynkową inwestycji mieszkaniowych. – podsumowuje prof. dr hab. inż. arch. Elżbieta Węcławowicz- Bilska z Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki.

Więzi sąsiedzkie

W obecnym świecie, który biegnie w szybkim tempie, równie szybko umyka to, co w życiu najważniejsze – więzi z ludźmi, w tym także z sąsiadami. Ważną wiadomością dla nas, jako dewelopera, jest fakt, że coraz więcej osób zauważa ten problem i chce żyć w otoczeniu, które daje możliwość zbudowania pewnego rodzaju wspólnoty lokalnej. – mówi Piotr Rojek, przedstawiciel firmy Megapolis.

Przeprowadzone badanie wykazało, że potencjalni mieszkańcy chcą zacieśniać więzi sąsiedzkie, a anonimowość, która w poprzednich latach była pożądana, przestaje być atrakcyjna. Oznacza to, że rozmowy między osobami zamieszkującymi to samo osiedle nie będą wymuszoną koniecznością, częstym zjawiskiem może się stać za to wspólny wieczór w gronie znajomych zza ściany, dzięki czemu sąsiedzka bezinteresowna pomoc nabierze nowego znaczenia i stanie się czymś naturalnym.

Mimo, że to cena bardzo często jest podstawową determinantą wyboru, to po latach, kiedy ważne się stają inne aspekty, m.in. te wymienione powyżej, zapomina się o niej. Ze względu na to, przytoczone wyżej badanie miało na celu wskazanie, że to nie poniesienie kosztów jest najważniejsze, ale równie ważne są elementy funkcjonalności, bliskości usług czy możliwość zawierania więzi sąsiedzkich.

Sylwia Mańkowska

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie