Inwestycje w nieruchomości coraz popularniejsze

28.08.2017 11:39  Nieruchomości
W dobie nieopłacalnych lokat bankowych, coraz większa liczba inwestorów rozważa inne, bezpieczne, a jednocześnie znacznie bardziej opłacalne rodzaje inwestycji. Coraz częściej wybór pada na rynek nieruchomości.

Za tym, że Polacy pozytywnie odnoszą się do kwestii inwestowania w nieruchomości, przemawiają dane Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami podsumowujące rok 2016. Okazuje się, że w ubiegłym roku 51 proc. inwestorów w naszym kraju ulokowało swój kapitał w nieruchomościach. W opinii ekspertów zainteresowanie tym składnikiem portfela inwestycyjnego nie tylko nie zmaleje, ale będzie nadal wzrastać. Powodem jest poszukiwanie bezpiecznych sposobów lokowania kapitału, które dają stabilny przychód oraz długofalowy zysk, znacznie wyższy od tego, jaki można uzyskać zamrażając środki na lokacie bankowej.

Zysk a ryzyko


Inwestując w nieruchomości, można spodziewać się z zysków z dwóch kierunków. Pierwszym jest stabilny dochód pochodzący z wynajmu. Drugim jest jednocześnie wzrost wartości nieruchomości, który według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w skali roku wynosi przeciętnie 2 proc. Inwestycja w nieruchomości komercyjne, takie jak galerie oraz centra handlowe, realizowana poprzez wykup obligacji korporacyjnych lub wykup udziałów spółki komandytowej, może przynieść roczny zysk w skali 5-9 proc. W przypadku mniejszych nieruchomości, takich jak lokal sklepowy, część biurowca, potencjalny zysk szacuje się na poziomie 6-10 proc. w skali roku.

Warto zwrócić uwagę na to, że deweloperzy, mając na uwadze rosnącą liczbę inwestorów, planują inwestycje z myślą o nich, np. projektując mieszkania w taki sposób, aby można je było podzielić na dwa samodzielne lokale połączone przedpokojem. Projekty nowopowstających budynków obejmują np. recepcje, przechowalnie bagażu, czy pralnie. Jednocześnie istotną kwestią jest zarządzanie ryzykiem inwestycyjnym. Jak ocenia Jacek Kwiatkowski, ekspert ds. klientów inwestycyjnych - Dom Finansowo-Inwestycyjny Filar, podstawą powinno być tutaj przeniesienie ciężaru inwestycyjnego na aktywa zabezpieczone nieruchomościami. Ekspert dodaje, że instrumenty inwestycyjne dywersyfikujące portfel, a nie posiadające takiego zabezpieczenia, powinno stanowić jedynie dodatek do wolumenu.

Dobra koniunktura

W kontekście kondycji rynku, ubiegły rok w opinii ekspertów z REAS, czołowej firmy doradczej specjalizującej się w naszym kraju w analizach rynku mieszkaniowego, ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem sprzedaży mieszkań. Na tak dobry wynik, jeden z najlepszych z historii, złożyły się na niego takie czynniki jak dobra koniunktura gospodarcza, wysoki poziom eksportu w połączeniu z rosnącą konsumpcją wewnętrzną. Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich, w majowym wywiadzie dla Polskiego Radia stwierdził, że na rynkowy boom wpłynęła także bardzo dobra sytuacja na rynku pracy. Coraz niższy stopień bezrobocia skłania bowiem Polaków do podejmowania długofalowych decyzji, takich jak zakup mieszkania. Do przechowywania pieniędzy na lokatach zniechęca natomiast niski poziom stóp procentowych, który sprawia, że lokaty stają się mało nieopłacalne, a tanieją kredyty.

W przypadku danych makroekonomicznych, zarówno krajowa, jak i europejska gospodarka nabierają coraz szybszego tempa. W Polsce w pierwszym kwartale bieżącego roku wartość PKB wzrosła o 4,1 proc. W maju sprzedaż detaliczna wzrosła o 8,4 proc., produkcja przemysłowa o 9,1 proc. Od listopada 2016 roku, indeks WIG20 urósł o ponad jedną trzecią, głównie dzięki rosnącej liczbie zagranicznych inwestycji. Z tego sektora płyną również optymistyczne dane, które ujawnił niedawno opublikowany raport firmy doradczej EY „Atrakcyjność inwestycyjna Polski". Nasz kraj znalazł się w pierwszej piątce najchętniej obieranych kierunków inwestycyjnych dla zagranicznych inwestorów po raz pierwszy od 9 lat, a Warszawa uplasowała się w pierwszej trójce najatrakcyjniejszych inwestycyjnie miast.

Stabilna sytuacja w sektorze nieruchomości skłania coraz liczniejszą grupę inwestorów do ulokowania w tym segmencie swoich środków. Według opublikowanych w czerwcu tego roku danych Home Broker oraz Domiporta.pl, w okresie od lutego do kwietnia przeciętna rentowność najmu osiągnęła poziom 5,28 proc. W przypadku niektórych inwestycji w stolicy wynosiła ona natomiast 9 proc. Inwestorów zachęcają nie tylko zyski z długoterminowych umów najmu, ale ze wzrostu wartości ulokowanych aktywów, który wynika z wzrostu cen nieruchomości w perspektywie czasu. Tym samym inwestycje w nieruchomości łączą w sobie bezpieczeństwo oraz stabilne, wysokie dochody.
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Od mieszkania na wynajem zdecydowanie lepiej ulokować w nieruchomości wakacyjne, zarabiają na wynajmie turystycznym. W miastach pojawi się nadpodaż mieszkań na wynajem i wtedy właściciele będą się przedzierać ceną. Ja regularnie kupuje mieszkania nad morzem i w górach z aparthotele.com.

    ~Andrzej   (26 września 2017 o 10:10)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie