Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Nieruchomości


Jak rozsądnie inwestować w ziemię?

05.03.2013 10:38  Nieruchomości
Jak rozsądnie inwestować w ziemię?
„Kupujcie ziemię, bo już jej nie produkują” powiedział kiedyś Mark Twain i zapewne wszyscy przytakniemy tym słowom, ale co z tego, jeżeli nie zawsze wiemy, jak inwestować mądrze? Orientujemy się na ogół, że ziemia rolna zdrożała od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej o blisko 300%, ale co z tego, skoro nasz wzrost będzie jedynie statystyczny, jeśli nie będzie potwierdzony w przyszłości transakcją sprzedaży. Czy właśnie o to nam chodzi?

W ujęciu długookresowym ziemia jest niewątpliwie bezpieczną inwestycją. Zostało to już wielokrotnie dowiedzione - ostatnio w Polsce na przełomie roku 1989/1990, kiedy to po załamaniu gospodarki PRL inflacja sięgnęła kilkuset procent w ciągu kilkunastu miesięcy. Ziemia obroniła wtedy skutecznie kapitał inwestorów, a osoby, które w tym czasie trzymały gotówkę w rodzimej walucie – cóż, wspominają ten burzliwy okres do dzisiaj i to raczej niechętnie. Takich przykładów na świecie znamy wiele.

Rzeczywiście ziemia drożeje i to drożeje zazwyczaj systematycznie, a w szczególności już rolna. Czynników tego jest wiele, m.in. rosnąca liczba ludności i potrzeba jej wyżywienia, wzrost zamożności populacji, rozwój terenów niezurbanizowanych, naturalnie ograniczona podaż ziemi, bo rzeczywiście jej nie produkują. Eksperci w tej dziedzinie są zgodni co do tego, że w dłuższym okresie wartość ziemi zdecydowanie będzie rosnąć. A czego możemy oczekiwać w Polsce?

„Zwyżkujące od kilku lat ceny ziemi w Polsce nie są czymś niezwykłym" –  twierdzi Maciej Kawecki Prezes firmy Rodzinne Inwestycje – „W ciągu ostatnich 10 lat ziemia w Rumunii zdrożała o 1817%, a na Węgrzech o 800%. Mimo że ceny ziemi w Polsce cały czas rosną – przy obecnym kursie dolara średnio przeszło 8 tys. USD za hektar - wciąż daleko nam do porównywalnych wielkością krajów europejskich jak Hiszpania, czy Niemcy. Jestem głęboko przekonany, iż zarówno w krótkoterminowym, jak i długoterminowym horyzoncie czasowym, inwestycje w ziemię będą nadal bardzo opłacalne. Obecnie inwestycja w grunt to najrozsądniejszy sposób lokowania kapitału”.

Specjaliści są zgodni w poglądach,  iż ceny ziemi w Polsce, szczególnie w niektórych lokalizacjach są niedoszacowane i stąd wprowadzono ograniczenia zakupu ziemi rolnej dla cudzoziemców w okresie przejściowym, czyli do maja 2016 roku. Mamy więc jeszcze 3 lata, aby wykorzystać handicap, jaki otrzymaliśmy. Czy warto zainwestować?  Każdy musi sam znaleźć na to odpowiedź, ale skoro jesteśmy w pozycji uprzywilejowanej, to prawdopodobnie warto.

Patrząc na kilkusetprocentowe wzrosty cen ziemi oraz stabilność tych inwestycji, mamy przeświadczenie, że dla nabywcy areałów sytuacja kształtuje się nader korzystnie, ale też wiemy, że  w przypadku każdej inwestycji kluczowe znaczenia ma wiedza. Co z tego, że kupimy grunt w niskiej cenie za m2, skoro w przyszłości jedynym potencjalnym jej nabywcą będzie rolnik, który uprawia sąsiednie pole. Oczywiście na tej transakcji zarobimy kilkanaście, czy kilkadziesiąt procent rocznie, ale  w przypadku tych inwestycji apatyty inwestorów są często większe. Czy takie oczekiwania są uzasadnione?

"Na inwestycjach w ziemię można uzyskać bardzo atrakcyjne stopy zwrotu już w okresie 2-3 lat, jednak lokalizacja jest kluczem do sukcesu. To ona decyduje o potencjale wzrostu wartości, a co najważniejsze, o płynności naszego gruntu w przyszłości. Faktycznie dopiero ostateczna transakcja sprzedaży i rynek  potwierdzają, czy osiągnęliśmy zysk" - informuje Maciej Kawecki, prezes firmy Rodzinne Inwestycje i dodaje, że "ta weryfikacja wymaga doświadczenia."

Inwestycje w ziemię dotychczas były postrzegane jako trudne i dostępne dla wąskiego grona ludzi dysponujących dużym kapitałem. Obecnie coraz więcej osób inwestuje w grunty w atrakcyjnych lokalizacjach. Okazuje się bowiem, że już za kilkadziesiąt tysięcy złotych możemy nabyć grunt w  bardzo perspektywicznej lokalizacji, atrakcyjny inwestycyjnie, zarówno w krótkim, jak i dłuższym, okresie. Zakup ziemi, dokonany z rozsądkiem gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki temu, że jesteśmy jedynym właścicielem działki i sami decydujemy, bez żadnych ograniczeń, o losach naszej inwestycji, a z drugiej strony coraz częściej możemy liczyć na pomoc profesjonalistów już na etapie zakupu gruntu, jak również w przyszłości w zakresie zarządzania taką inwestycją. Czy warto inwestować? Na to pytanie każdy sam musi sobie odpowiedzieć, ale z pewnością warto rozważyć taką opcję.

Rodzinne Inwestycje

kk

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie