Koniec z użytkowaniem wieczystym

07.01.2019 11:32  Nieruchomości
Koniec z użytkowaniem wieczystym 1 stycznia weszło w życie prawo przekształcające użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we własność. Co to oznacza dla osób, których mieszkania znajdują się na działkach należących do państwa lub samorządu?

Użytkowanie wieczyste odchodzi do lamusa


Polski rząd jest zdania, że użytkowanie wieczyste było reliktem PRL-u. Powstało bowiem w ramach budownictwa mieszkaniowego w czasach, gdy ludzie nie posiadali mieszkań na własność. Obecny rząd chce raz na zawsze skończyć z sytuacjami, w których właściciel mieszkania lub domu nie jest jednocześnie właścicielem gruntu, na którym jego nieruchomość jest postawiona. 5 października 2018 r. weszła w życie ustawa stanowiąca, że od 1 stycznia 2019 r. użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostanie automatycznie przekształcone na własność. Dzięki nowemu prawu wielu Polaków z pewnością odetchnie z ulgą, ponieważ skończą się ich obawy o wygaśnięcie umowy użytkowania wieczystego.

Opłata przekształceniowa


Wraz z początkiem roku niektórzy Polacy otrzymali od rządu noworoczny prezent. Ziemia, którą dotychczas użytkowali, automatycznie stała się ich własnością lub współwłasnością. W ciągu 12 miesięcy powinni oni otrzymać urzędowe poświadczenie przekształcenia.

Niestety za takie przekształcenie będą musieli zapłacić z własnej kieszeni. Ich portfele nie zostaną jednak nadmiernie obciążone z tytułu tzw. opłaty przekształceniowej, ponieważ zastąpi ona dotychczasową opłatę za użytkowanie wieczyste. Jej wysokość będzie zatem równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby 1 stycznia 2019 r.

Z założenia opłata przekształceniowa będzie odprowadzana w 20 rocznych ratach, choć oczywiście można ją także uregulować jednorazowo. To bardzo atrakcyjne rozwiązanie, ponieważ jeśli „z góry” zapłacimy za przekształcenie, będziemy mogli liczyć na dużą ulgę. Jej wysokość zależeć będzie jednak od lokalizacji nieruchomości. W przypadku państwowych gruntów ulga wyniesie około 60 proc., z kolei samorządy będą samodzielnie określać wysokość bonifikaty. Właściciele mieszkań i domów, którzy uwłaszczyli się na danym gruncie i chcą uregulować opłatę jednorazowo, po otrzymaniu zaświadczenia powinni złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Miasta, który wyliczy im dokładną kwotę do zapłaty. 

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju szacuje, że zmiany te wpłyną na sytuację mieszkaniową około 2,5 mln Polaków. Dotychczas każdego roku płacili oni opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu w wysokości 1 proc. jego wartości.


Inwestycje.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


inwestowanie