Kredyty mieszkaniowe najlepiej spłacają krakowianie

02.08.2019 09:59  Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe najlepiej spłacają krakowianie Dane na temat spłacalności kredytów mieszkaniowych najczęściej dotyczą całego kraju. Warto zatem sprawdzić, jak taka spłacalność wygląda na terenie największych polskich miast.

Informacje niedawno przedstawione przez KNF wskazują, że pod koniec 2018 r. zagrożone kredyty mieszkaniowe stanowiły tylko 1,7% liczby oraz 2,5% wartości wszystkich „hipotek” obsługiwanych przez krajowe banki. Podane powyżej wyniki dotyczą całego kraju. Po sprawdzeniu bardziej dokładnych danych widoczne są interesujące różnice. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili je zaprezentować w odniesieniu do krajowych metropolii.

Zobacz także: W okresie ostatnich trzech lat pogłębił się trend w zakresie udzielanych kredytów mieszkaniowych na kwoty powyżej 350 tys. zł.Komisja Nadzoru Finansowego w ramach corocznego sprawozdania niedawno poinformowała, jak pod koniec 2018 r. wyglądał udział zagrożonych kredytów mieszkaniowych finansujących lokale z największych ośrodków miejskich. Wyniki podane przez KNF prezentują odsetek zagrożonych „hipotek” w relacji do liczby oraz wartości wszystkich kredytów mieszkaniowych z danego obszaru. Taki odsetek zagrożonych kredytów na przełomie 2018 r. oraz 2019 r. prezentował się następująco:

    • Warszawa - 1,2% liczby kredytów/1,9% wartości kredytów
    • Kraków - 0,9% liczby kredytów/1,4% wartości kredytów
    • Łódź - 1,3% liczby kredytów/1,9% wartości kredytów
    • Wrocław - 1,1% liczby kredytów/1,5% wartości kredytów
    • Poznań - 1,1%    liczby kredytów/1,6% wartości kredytów
    • aglomeracja katowicka - 1,4% liczby kredytów/1,7% wartości kredytów
    • Trójmiasto - 1,5% liczby kredytów/1,9% wartości kredytów
    • pozostała część kraju - 1,6% liczby kredytów/2,0% wartości kredytów

Powyższe wyniki wskazują, że Kraków przoduje pod względem spłacalności kredytów mieszkaniowych. Dobrze wypada także Wrocław i Poznań. Nieco gorsze wyniki odnotowano dla Warszawy, Łodzi oraz aglomeracji katowickiej. Najgorzej wyglądają dane dotyczące Trójmiasta. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że odsetek zagrożonych kredytów z pomorskiej metropolii oraz pozostałej części Polski pod koniec 2018 r. wciąż był bardzo niski.


Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
SARE SA, Dariusz Piekarski - Prezes Zarządu, #320 ZE SPÓŁEK   Piłka nożna to nie jest sport, to religia
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Dlatego lepiej się dorobić i potem mieszkania sprzedawać, a nie je kupować... Sam wszedłem kilka lat temu w rynek deweloperski i to jest doskonały sposób na zarabianie. Nie trzeba wbrew pozorom być bogaczem z kilkoma spółkami na dorobku. Wystarczy rozsądny plan, dobra firma pożyczkowa (Financial home dla zainteresowanych to mój no. 1) i możemy próbować własnych sił.

    ~Eljasz   (25 sierpnia o 18:31)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie