Mały, ale własny. Wybieramy projekt małego domu

18.07.2014 09:58  Nieruchomości
Mały dom to świetna alternatywa dla mieszkania. Dzięki niewielkiemu kosztowi budowy, oraz niskim rachunkom budynki te zyskują coraz więcej zwollenników. Inwestorzy coraz częściej wybierają małe projekty domów. To nie znak kryzysu - to bardzo często świadomy wybór. Małe domki najczęściej budowane są przez młode małżeństwa, seniorów szukających odpoczynku od miejskiego zgiełku, czy też singli.

Niewielkie budynki wymagają szczególnego traktowania, ponieważ muszą mieć odpowiednio dobrany projekt domu, który to zapewni optymalne rozplanowanie pomieszczeń oraz nada ciekawy wygląd zewnętrzny. W domach o niewielkich powierzchniach stanowczo lepiej wypada tradycja i klasyka wykończenia. Niewielki dom z przeszkleniami straci urok i przybierze zarazem zbyt ekstrawagancki wygląd.

Dom taki musi mieć zatem dokładnie przemyślane rozplanowanie. Pomieszczenia są dość małe, dlatego najlepiej aby nie pojawiały się takie, które po prostu są zbędne. Niektóre pomieszczenia mogą też pełnić podwójną funkcję i cieszyć oko właściciela. Należy jednak pamiętać, że są pomieszczenia, które ze względu na swoją funkcję względem całości, muszą mieć odpowiednie wymiary.

Jednym z takich pomieszczeń jest salon, który łącznie z kuchnią dobrze, aby miał około 30 - 40 m2. Sypialnie powinny mieć około 8 - 10 m2, a łazienka przynajmniej 6 m2. W małym domu nie ma miejsca na garderobę, dlatego też najlepszym rozwiązaniem będą dobrze wkomponowane szafy wnękowe w pokojach.

Dobrze, jeśli salon jest przestrzenią otwartą i płynnie łączy się z kuchnią i jadalnią, wówczas optycznie wydaje się większy. W przypadku innych pomieszczeń najlepiej, aby miały kształt kwadratu. Są wówczas bardziej ustawne oraz sprawiają wrażenie większych.

Nawet najmniejszy dom musi również posiadać kotłownię, dobrze również zagospodarować choć niewielkiej wielkości pomieszczenie gospodarcze na środki czystości, czy też narzędzia. Jeśli dom będzie posiadać garaż, to właśnie w nim można wygospodarować miejsce na kotłownię oraz pomieszczenie gospodarcze.

Skoro pomieszczenia muszą ze sobą odpowiednio współgrać, dobrze jest przemyśleć fakt, czy wzniesiemy dom parterowy, czy też z użytkowym poddaszem. W domu parterowym na pewno szybciej osiągnie się efekt ładu i porządku. Dodatkowo będzie bezpieczniejszy dla dzieci i osób starszych.

Natomiast w domku z poddaszem łatwiej jest oddzielić część dzienną, od nocnej. Baczniejszą uwagę należy zwrócić na wybór odpowiednich schodów, które zabierają przestrzeń w domu, co w przypadku małego budynku może być widoczne.

Idealnie natomiast będą pasować niewielkie przytulne ganki, czy też podcienie. W domu o niewielkich powierzchniach znacznie lepiej prezentują się wszelkie wykończenia i dodatki. Z drugiej strony dom o skromniejszych wymiarach musi być o wiele staranniej wykończony, ponieważ wszystko jest jakby na dłoni, o wiele bardziej widoczne.

Mały domek nie musi wyglądać tak, jakby został zbudowany z konieczności. Niejednokrotnie właściciele małych domów wkładają wiele serca w ich urządzenie oraz aranżację otoczenia. Piękny, gustownie wykończony ogród może znacznie podnieść jakość małego domku.

Dom o niewielkich rozmiarach musi być odpowiednio ustawiony względem stron świata. Ze względu na wielkość należy mu się odpowiednia dawka nasłonecznienia, co dodatkowo sprawi, że będzie przytulny. Najlepszym rozwiązaniem jest takie ustawienie domu, aby słońce od rana pojawiało się w kuchni, jadalni oraz sypialni. Taki układ sprawia, ze już od rana w domu jest pełno słońca. W związku z tym ważny jest kształt, wielkość oraz ilość okien. W salonie powinny być jak największe.

Dobrym pomysłem jest umiejscowienie wejścia do domu z boku budynku. Wejście od środka nie potrzebnie podzieli dom już na samym wejściu. Praktycznym rozwiązaniem jest również piwnica. To miejsce na przechowywanie mało potrzebnych przedmiotów, narzędzi, czy też przetworów. Nie można małego domu pozbawić zarówno piwnicy, jak i strychu, ponieważ wówczas trzeba na powierzchni mieszkalnej wygospodarować miejsca na dodatkowe, aczkolwiek potrzebne akcesoria.

Projekty małych domów to świadomy wybór tych, którzy nie chcą płacić dużych, a zarazem wieloletnich kredytów za budowę domu. Mały dom to tańsza budowa, ale także o wiele tańsza eksploatacja i utrzymanie.


mgprojekt.com.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Do gotowych projektów domu zawsze możesz wprowadzić drobne zmiany, które naniesie projektant.

    ~Ala   (3 sierpnia 2014 o 21:22)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie