Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Nieruchomości


Mieszkania trzypokojowe coraz bardziej popularne

01.03.2016 13:34  Nieruchomości
Mieszkania trzypokojowe coraz bardziej popularne W kwestach dotyczących mieszkalnictwa wciąż mamy jeszcze spory dystans do nadrobienia w stosunku do krajów Europy Zachodniej. Jednym z wskaźników mierzących standard zasobów mieszkaniowych jest chociażby liczba pokoi per capita.

W Polsce wskaźnik ten sięga niespełna 1,1 podczas gdy na Zachodzie na 1 osobę przypada 1,6 pokoju. Przekładając to na konkretny przykład można uogólnić, iż mieszkanie 3-pokojowe jest zamieszkiwane w naszym kraju przez 3 lokatorów. W tym samym czasie w Europie Zachodniej analogiczną nieruchomość będą zamieszkiwać 2 osoby. Tyle w teorii.

W praktyce nikogo nie dziwi, iż faktyczny sposób zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych odbiega nie tylko od suchych statystyk, ale i od rzeczywistych potrzeb. Często spotykana jest sytuacja, iż osoba samotna zajmuje przestrzenny, wielopokoleniowy dom, a w tym samym czasie kilkuosobowa rodzina tłoczy się w niewielkim mieszkaniu. Niemniej jednak sporządzenie tego rodzaju wskaźników pozwala w szybki sposób porównać ze sobą poszczególne kraje i wskazać te, które odbiegają na plus bądź minus od typowych wartości.

Aby poprawić wspomnianą statystykę i co bardziej istotne standard warunków mieszkaniowych powinniśmy budować więcej nowych mieszkań. Będą one ulegać jeszcze szybszej poprawie, jeśli większy udział wśród nowych mieszkań stanowić będą większe mieszkania, liczące co najmniej trzy pokoje. Dane w tym zakresie napawają umiarkowanym optymizmem. Trend jest co prawda pozytywny – powierzchnia „statystycznego mieszkania” stopniowo rośnie. Nie zmienia to jednak faktu, iż nawet utrzymanie obecnej dynamiki budownictwa mieszkaniowego przy jednoczesnym założeniu realizacji negatywnej prognozy demograficznej nie pozwoli dogonić Zachodu w czasie krótszym niż 20-30 lat.

Nie ma więc co liczyć na szybką poprawę warunków mieszkaniowych i zyskaniu większej przestrzeni w typowym polskim mieszkaniu, zwłaszcza w odniesieniu do największych polskich miast. Nie znaczy to jednak, iż osoby, które są w stanie pozyskać środki na sfinansowanie zakupu mieszkania nie myślą o zwiększeniu powierzchni mieszkalnej dla siebie i swojej rodziny. W ostatnich kilkunastu miesiącach można było zaobserwować rosnącą popularność mieszkań trzypokojowych. Ten trend dostrzegli chociażby bacznie obserwujący zachowania klientów deweloperzy.

Coraz więcej można wskazać przykładów dużych inwestycji, gdzie w ostatnio wprowadzonych do sprzedaży etapach odsetek mieszkań trzypokojowych okazywał się być większy niż w poprzednich. Atutem mieszkań trzypokojowych, oprócz większej powierzchni i co za tym idzie większych możliwości aranżacyjnych, jest niższa cena za mkw. w porównaniu z lokalami jedno i dwupokojowymi. W końcówce minionego roku zainteresowanie większymi lokami mocno wsparły zmiany dotyczące zasad przyznawania dopłat i limitów cen w programie Mieszkanie dla Młodych. Najbardziej korzystne okazały się one dla rodzin wielodzietnych, które w największym stopniu zainteresowane są właśnie tego rodzaju lokalami.


Przykładowa oferta nowych mieszkań trzypokojowych przeznaczonych na sprzedaż, marzec 2016 r.

Lokalizacja

Powierzchnia (mkw.)

Cena (zł)

Cena za
1 mkw. (zł)

Rynek

Gorzów Wielkopolski, Górczyn,
ul. Marii Juchacz

55,07

187 238

3 400

pierwotny

Toruń,
ul. majora Henryka Sucharskiego

50

217 000

4 340

wtórny

Łódź, Rokicie

78

351 000

4 500

pierwotny

Rzeszów, Słocina

63,3

320 000

5 052

wtórny

Żyrardów,
mazowieckie, os. Piękna

72

195 000

2 708

wtórny

Wrocław, Maślice, Maślicka

51,75

253 575

4 900

wtórny

Kraków,
Bajeczna

52

370 000

7 115

pierwotnyOpracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie otoDom.pl

Jak zauważa Agata Polińska z serwisu otoDom.pl, tzw. „trójki” wprowadzane w ostatnim czasie przez deweloperów na rynek potrafią się mocno różnić dostępnym metrażem. Można znaleźć wśród nich przykłady mieszkań, gdzie trzy pokoje udało się zmieścić na powierzchni niespełna 40 mkw. Największą popularnością cieszą się nieco większe lokale, ale jednocześnie nieprzekraczające wyraźnie poziomu 60 mkw. Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Trzypokojowe dla mnie za duże, wolę dwupokojowe na Lazurowej 168, podoba mi się położenie osiedla, dookoła parki a najważniejsze że blisko do trasy, będzie jak się wydostać z miasta w godzinach szczytu.

    ~martyna   (8 marca 2016 o 13:25)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie