Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Nieruchomości


Mieszkanie w górskim kurorcie

29.03.2016 13:47  Nieruchomości
Mieszkanie w górskim kurorcie Górskim krajobrazem przez cały rok mogą się cieszyć jedynie mieszkańcy położonych tam miejscowości. Ci, którzy mieszkają w nizinnej części naszego kraju, na takie widoki pozwalają sobie tylko przez kilka dni urlopu, płacąc niemałe pieniądze za wynajem hotelu czy pokoju. A gdyby tak mieć własne mieszkanie w górskim kurorcie? Z jakim kosztem 1 mkw. należy się liczyć i gdzie jest najtaniej?

Miłośnicy gór najlepiej wiedzą, że są one piękne o każdej porze roku. Z uroków takiej lokalizacji,  w miesiącach zimowych korzystają amatorzy białego szaleństwa, a przez pozostałą część roku odwiedzający mogą zażywać pieszych spacerów. W górach możemy także odpocząć od zgiełku miasta i korzystać z uroków natury. Dla osób będących częstym gościem takich miejscowości, mieszkanie na własność może okazać się dobrą opcją. Dodatkowo jego koszt będzie niższy niż w przypadku zakupu całego domu jednorodzinnego.  Przez pozostałą część roku, w której nie planujemy przyjazdu, możemy mieszkanie wynajmować. Są także osoby, które zakupują lokal mieszkalny w górach wyłącznie w celach inwestycyjnych. Dla nich, alternatywą dla tradycyjnego zakupu mieszkania, może być kupno lokalu w systemie condo czy aparthotelu, który gwarantuje roczny zysk w wysokości od 5 do 10% wartości nieruchomości. Oferta tego rodzaju wciąż jest niewielka, ale trzeba przyznać, iż stale się powiększa. Można jej szukać w największych kurortach w kraju, nie tylko w górach, ale i nad morzem, a także w najczęściej odwiedzanych przez turystów miastach.

Wracając do lokali dostępnych na rynku mieszkaniowym, zdecydowanie największą ofertą mieszkaniową wśród górskich miejscowości może się pochwalić Zakopane. W tej części Małopolski dostępne są także najdroższe lokale, których cena jednostkowa oscyluje wokół granicy 9 300 zł/mkw. Warto zauważyć, że dostępny jest tu również bogaty wybór mieszkań z rynku pierwotnego. Znaczącą jego część stanowią lokale w standardzie apartamentowym. Zbliżoną wielkością oferty wyróżniają się Szklarska Poręba i Karpacz. W tych lokalizacjach dostępnych jest blisko 250 lokali. Odmienny jest jednak poziom średniej ceny. Kształtuje się ona na poziomie 5 234 zł/mkw. w Szklarskiej Porębie oraz 6 770 zł/mkw. w Karpaczu. Kolejne miejsca należą do miejscowości uzdrowiskowych,
takich jak Krynica-Zdrój oraz Duszniki-Zdrój. Należy podkreślić, że to właśnie w ostatniej z tych miejscowości dostępne są najtańsze lokale mieszkalne wśród dziewięciu analizowanych miast na podstawie oferty serwisu otoDom.pl. Koszt 1 mkw. wynosi tu 3 581 zł. W Wiśle kupujący powinni spodziewać się cen mieszkań na poziomie ponad 6,1 tys. zł/mkw. Natomiast w Szczawnicy i Szczyrku przeciętna cena znajduje się w przedziale  4 000 – 5 000 zł/mkw. Na ostatnim miejscu w tym zestawieniu, z najmniejszą ofertą lokali mieszkalnych znalazła się Biała Tatrzańska. W tej lokalizacji dostępnych jest jedynie kilka mieszkań, dostępnych w cenie ok. 7,6 tys. zł/mkw.

Agata Polińska z serwisu otoDom.pl zauważa, iż poziom cen mieszkań w górskich miejscowościach kształtowany jest przede wszystkim przez popularność i potencjał danej lokalizacji. Składają się na nie głównie: liczba turystów odwiedzających miasto, ilość atrakcji turystycznych oraz dostępność komunikacyjna.


 Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • W górskim kurorcie to może nie ale w gdyńskim parku krajobrazowym jak najbardziej tak, takie mieszkania są na osiedlu Bernadowo Park, które graniczy z pięknym lasem i parkiem.

    ~renata   (15 kwietnia 2016 o 15:20)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie