Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu?

05.05.2014 22:01  Nieruchomości
Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu? Dom, podobnie jak mieszkanie, możesz kupić korzystając z pomocy biura pośrednictwa bądź bezpośrednio, samemu. Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujesz na oglądanie domu umów się z jego właścicielem, kiedy jest widno.

Dzięki temu będziesz mógł zobaczyć ewentualne usterki, niewidoczne po zachodzie słońca przy świetle elektrycznym, na przykład: pęknięcia, rysy, zewnętrzne ściany domu, dach, komin, jakość wykończenia oraz użyte materiały.

Do oględzin dobrze jest przygotować się wcześniej. Długopis, notes, taśma miernicza i aparat fotograficzny – są tak zwanym wyposażeniem obowiązkowym. Jeśli oglądasz klika (bądź kilkanaście) domów, zdjęcia pomogą Ci odróżnić jeden dom od drugiego. W notesie zapisujesz wszystkie pytania, ewentualne uwagi i sugestie do właściciela domu. Nawet doświadczonym pośrednikom, wiele istotnych spraw umyka, szczególnie, gdy w grę wchodzą emocje.

Co zapisujesz w notesie? Przede wszystkim informacje podstawowe, takie jak:

– numer telefonu do właściciela,
– adres domu, których chcesz ewentualnie kupić,
– ilość kondygnacji (parterowy, piętrowy, dwupiętrowy, z piwnicą lub bez),
– materiał użyty do budowy (pustaki, cegły, ytong, drewno),
– rok budowy,
– powierzchnia domu (całkowita, użytkowa, mieszkalna),
– powierzchnia działki, na której stoi dom,
– cena wywoławcza,
– forma własności domu (spółdzielcze prawo do domu w spółdzielni mieszkaniowej lub pełna własność),
– forma własności działki (pełna własność czy użytkowanie wieczyste),
– czy jest garaż (jeśli tak, to czy jest integralną częścią domu, czy też jest budynkiem wolnostojącym);
– czy garaż jest jedno- czy dwustanowiskowy, jakie ma wymiary, jaka jest szerokość i wysokość drzwi wjazdowych do niego.

Na co musisz zwrócić baczną uwagę dokonując oględzin domu?

Po pierwsze, na położenie domu. Czy stoi w pierwszym szeregu zabudowy, tuż przy drodze, czy jest schowany wgłębi? Czy droga, przy której jest zbudowany jest drogą przelotową o dużym natężeniu ruchu i dużej głośności, czy jest to droga wewnętrzna? Czy dojazd do posesji jest drogą asfaltową, szutrową, czy też polną?

Po drugie, na projekt domu. Bezwzględnie poproś właściciela o ten projekt. Dlaczego? Ponieważ z projektu dowiesz się (a nie będziesz musiał wierzyć na słowo) z czego jest zbudowany dom, jakie zastosowano w nim materiały oraz jakie zastosowano rozwiązania techniczne. Ponadto w opisie technicznym projektu znajdują się powierzchnie w metrach kwadratowych wszystkich pomieszczeń.

Po trzecie, na dach. Wejdź na strych lub ostatnią kondygnacje (jeśli jest możliwość, to wejdź NAWET na dach) i sprawdź czy dach nie przecieka. Jeśli tu i ówdzie są zacieki, to najprawdopodobniej trzeba będzie wymienić pokrycie dachu.

Po czwarte, na elewację. Sprawdź czy dom jest ocieplony. Jeśli nie, to będziesz musiał liczyć się z wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Ewentualnie sam będziesz mógł ocieplić ten dom, ale to jest dość spory wydatek. Zwróć uwagę, czy ze ścian nie odpada tynk lub nie łuszczy się farba. Takie symptomy wskazują często na złe odprowadzanie wody z dachu lub przeciekające bądź źle zamontowane rynny.

Po piąte, na komin. Stare kominy nie zawsze mają możliwość zainstalowania kominka lub nowoczesnego systemu centralnego ogrzewania. Wymiana bądź przebudowa komina to spory koszt.

Po szóste, na ogrodzenie. Jeśli jest, to czy są to metalowe płotki na podmurówce, siatka, prefabrykaty betonowe, deski lub pełen mur z cegły. W jakim jest stanie technicznym.

Wchodząc do środka domu zwróci uwagę na kilka rzeczy, takich jak:

- okna. Czy są stare, czy nowe, szczelne czy wypaczone. Wymiana okien to spoty wydatek;

- w jakim stanie są drzwi wejściowe oraz drzwi wewnętrzne;

- co leży na podłodze. Czy są to zwykłe płytki PCV, drewniane deski, panele a może parkiet? Stary parkiet wymaga cyklinowania, renowacji i klik krotnego malowania lakierem. Niekiedy stary parkiet, mimo że na pierwszy rzut oka wygląda solidnie, nadaje się tylko do wymiany;

- wygląd ścian oraz sufitu szczególnie w łazience i tuż przy oknach. Jeśli w pomieszczeniach jest wilgoć i grzyb, będzie czekało Cię bardzo dużo pracy. Warto więc zastanowić się, czy lepiej nie „odpuścić” sobie tego domu.  Jeśli na ścianach są pęknięcia, to może wskazywać na źle wykonane fundamenty. A jak wiadomo dobre fundamenty są podstawą nie tylko dobrze zbudowanego domu. Ponadto przyjrzyj się tynkom wewnątrz domu. Jeśli są „spuchnięte”, to trzeba będzie je skuć i położyć od nowa. Jeśli dom jest wykonany w technologii drewnianej, to zwróć naprawdę baczną uwagę na insekty żywiące się drewnem. Jeśli są to jesteś z nimi na przegranej pozycji. Lepiej poszukaj sobie innego domu;

- wyposażenie łazienki. Czy jest glazura i terrakota (jeśli tak, to w jakim stanie)? Czy jest wanna, czy kabina prysznicowa? W jakim stanie jest ceramika (umywalka, wanna, prysznic, sedes)? Oceń, co jest do wymiany, a co może zostać. Sprawdź ile jest łazienek. WC razem czy osobno;

- wyposażenie kuchni. Sprawdź podłogę. Bądź wyczulony na obecność nieproszonych gości takich na przykład jak karaluchy i mrówki faraona.

Ponadto, dobrze byłoby zapytać właściciela domu:

-  o sąsiadów. Jacy są – czy młodzi, czy w sile wieku z dorastającymi nastolatkami, a może emeryci? Dlaczego to takie ważne? Bo jeśli zdecydujesz się na zakup tego domu, to będziesz w nim mieszkał przez kilka najbliższych lat;

- o to, czy dom oferowany jest pusty, czy też zostaje z wyposażeniem (jeśli tak, to dobrze byłoby doprecyzować, co konkretnie zostaje i ile będziesz musiał za to dopłacić). Nieraz o wiele taniej wychodzi kupić nowe wyposażenie;

- ile wynoszą koszty utrzymania i użytkowania domu (szczególnie chodzi o centralne ogrzewanie i opłaty za użytkowanie wieczyste).

Na koniec oględzin sprawdź wszystkie instalacje

Sprawdź kontakty i gniazdka. Poproś właściciela o włączenie wszystkich świateł na raz, aby się przekonać, że instalacją wszystko jest porządku. Spytaj o przewody elektryczne, czy są miedziane, czy aluminiowe?

Przyjrzyj się kranom czy nie ciekną. Potem odkręć je na moment na tyle ile się da, aby zobaczyć, jakie jest ciśnienie wody i jaka jest temperatura wody. Spytaj o instalacje wodną, czy jest miedziana, stalowa ocynkowana, a może plastykowa?

Jeśli w mieszkaniu jest kuchenka gazowa, to sprawdź wszystkie palniki. Zobacz jak duży jest płomień, co świadczy o silnym lub słabym ciśnieniu gazu.

Jeśli kupujesz domem, którego stan techniczny budzi Twoje, nawet lekkie, wątpliwości (a Ty nie jesteś specjalistą w sprawach budowlanych), to dobrym rozwiązaniem jest wynająć Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jego usługi w porównaniu z ceną domu i przyszłymi nieprzewidzianymi remontami będą kosztowały Cię niewiele, a może on wychwycić rzeczy, których Ty nie jesteś w stanie zauważyć.

Mirosław Okonkowski
Emmerson Realty S.A.

kk

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie